Rize Artvin Havalimanı’na 100 milyon taş

rize artvin havalimanı

Rize Artvin havalimanı

Ordu-Giresun Havalimanı gibi aynı mantıkla, denize yapılan dolgu ile  inşa edilen Rize Artvin Havalimaı için 100 milyondan fazla taş kullanılacağı açıklandı. Türkiye’nin deniz üstüne dolgu ile yapılan ikinci havalimanı olacak tesis bölgeye gidiş-gelişlerde yaşanan sıkıntıları da bitirecek.

2016 senesinin ilk üç ayında bitirilmesi ihale şartnamesinde yazılı olan bu tesis 2017’de sektöre merhaba diyecek. Yılda 850-900 bin yolcu kapasitesi ile çalışması planlanan tesise her gün en az 15-20 uçuş yapılacak.

Pazar ilçesi Rize sınırları içerisinde, Yeşilköy yerleşim merkezine e yakın. Bu bölheye yapulacak olan tesis tam 766 hektarlık bir alan kaplayacak. Projenin sahnesi olan deniz üstünde ise 266 hejtarlık bir alanda deniz üstüne dolgu yapılacak. Teknolojinin getirdiği bütün olanaklardan yararlanılan bu projede altyapı için tam 400 milyon lira, üstyapı için de tam 120 milyon lira harcanacak  Havalimanı’nın inşaatı sırasında toplam 300, açılıştan sonra ise işletirken de tam bin personelin istihdamı bekleniyor. Havalimanı Rize’nin şehir merkezine sadece 34 kilometre olacak.  Artvin ise biraz daha uzağında, tesisin 123 kilometre ötesinde kalacak.

Rize Artvin Havalimanı’nı kullanarak yolculuk yapmak isteyen yolcular ise uçak biletlerini 2016’nın 9. ayından itibaren satın alabilecekler. Biz de bu uçuşlarda hem Artvin için hem de Rize için web sitemiz üzerinden ucuz uçak bileti satmaya devam edeceğiz.

Artvin Rize Havaalanının IATA kodu ise henüz yok.

-

Bir cevap yazın