Category Archives: Havalimanları

Havalimanları

türk havalimanları listesi

Türk havalimanları haberleri ve iletişim bilgileri

Türk Havalimanları hakkında ihtiyaç duyulan bilgiler. Kısa tanıtımlar, iletişim bilgileri, havalimanı açık adresi, tesisin web sitesi, lokasyonu anlayabilmeniz için haritadaki yeri, uçuş noktaları, uçak bileti satan acentaları ve buna benzer onlarca bilgi.

Ayrıca DHMİ yani Devlet Hava Meydanları İşletmesi hakkında iş ilanları, ihaleler, yeni çıkan kararlar gibi bir çok ek paylaşımı da burada bulacaksınız.

Bir cevap yazın

Atatürk Havalimanı

İstanbul Atatürk Havalimanı Tarihçesi İstanbul`un ilk hava meydanı olan tesis 1912 senesinde askeri amaçla kullanılmak üzere Yeşilköy`de hizmete açıldı. 1944 senesinde ise Chicago`da imzalanan USHA’dan sonra, tesisin uluslararası tam donanımlı bir hava limanı olmasına karar verildi.  1953 senesinde tamamlanan çalışmalar sonucunda sivil hava taşımacılığının kullanımına sunuldu. Hayati TABANLIOĞLU adlı bir mimar tarafından hazırlanan Yeşilköy Havalimanı projesi,… Read More »

Adıyaman Havalimanı

1998 senesinin ilk aylarında hizmete açılan tesis şehir merkezine sadece 22 kilometre uzaklıkta olup açıldığı ilk sene tarifeli olarak Ankara – Adıyaman arası uçak seferleri ile sektöre merhaba demiştir. Kesintisiz olarak haftanın her günü yapılan bu seferler daha sonra da diğer illerin eklenmesiyle artmıştır.  Bir dönem havalimanı hizmet vermeye devam etmesine rağmen, Türk Hava Yolları… Read More »

Ağrı Havalimanı

Ağrı Havalimanı Tarihçesi Ağrı Havaalanı, 1994 yılında yapılmıştır. İl merkezinin 8,5 km güneyinde bulunan bu havalimanı yaklaşık 1.500.000 m² ‘lik bir alan üzerinde konuşlanmıştır.  Pistinin büyük gövdeli olan uçakların inişlerine uygun olmaması, kışın çok sert geçmesi ve bu durumun şehre yapılan hava ulaşımını etkilemesi yüzünden havalimanı 2009 senesinde yenilenmeye başlamıştır. 2011 yılının başı itibari ile… Read More »

Antalya Havalimanı

Antalya Havalimanı 1960 yılında 300 m2 ‘lik terminal binası ile hizmete giren Antalya Havalimanı zaman içinde iç turizmde büyüdü. Dış turizmdeki gelişmeler ise ülke genelindeki belgeli yatak sayısına bağlı olarak büyük bir gelişme göstermiştir. Şehir cihaz, sistem, kolaylık ve arazi yönünden gelişmesini hala sürdürmektedir. Yaklaşık 13.000.000 m2 araziye sahiptir. Hava limanı Antalya şehir merkezine ise 13 km.… Read More »

Sabiha Gökçen Havalimanı

Anadolunun kalkınması İstanbul’un Anadolu yakasından başlayacak. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı tıpkı adını taşıdığı, dünyanın ilk kadın savaş pilotu olan Sabiha Gökçen gibi Türkiye’ye yeni ufuklar açmıştır. Ülkemize, ulaşım, dış ticaret, havacılık ve teknoloji gibi bir çok alanda hizmet verecek olan bu havalimanı “İleri Teknoloji Endüstri Parkı” projesinin ilk adımı olarak hayata geçirilmiştir. Bu yüzden bu… Read More »

Balıkesir Havalimanı

Balıkesir Havalimanının Tarihçesi 1998 senesinde açılan ve 3 sene açık kaldıktan sonra 2001 yılında sivil uçuşlara kapatılan bu havalimanı 2007 senesinde tekrar faaliyete geçerek sivil uçuşlara açılmış ve yeniden yapılandırılarak genişletilmiştir.   BALIKESİR GENEL BİLGİ Balıkesir ekonomisi tarımsal merkezlidir. Oldukça işlek kara yollarının kavşağında bulunan bu şehrin Manyas ilçesi dünya tarafından tanınmaktadır. Bir dönem yolsuzlukların abidesi haline… Read More »

Yenişehir Havalimanı

Milenyum başlarında 2001 senesinde hizmete vermeye başlayan Yenişehir Havalimanı, Bursa’nın Yunuseli ilçesindedir. Eski yani daha önce kullanılan havaliman yetersiz kalınca hayata geçirilmiş daha doğrusuz yapılması zorunluluk olmuştur. Daha önceki tesis ise yani Yunuseli Havalimanı ise sivil hava trafiğine tamamen kapatılmış Hava Kuvvetleri Komutanlığı devralmıştır.  Tesis halen havalimanı olarak kullanılmaktadır. Yenişehir Havalimanı uluslararası hava trafiğine açıktır.  2002… Read More »

Çanakkale Havalimanı

Çanakkale Havalimanı Hakkında 1995 senesinde açılan Çanakkale Havaalimanı, günümüzde iç ve dış hatlarda çalışmaktadır. Ulusal ve uluslararası hava trafiğine hizmet veren Çanakkale Havalimanı, 2008 senesinde yeni terminal ve yeni apron inşaatının bitmesi ile genişletilmiş ve gerek yolcu hizmetleri, gerekse uçaklara verilen hizmetler için daha verimli hale getirilmiştir. 26 Temmuz 2010 `da yapımına başlanılan ARFF Binasına… Read More »