Onur Air Havayolları

By | 21 Nisan 2015
onur air

Onur Air

Türk havacılık sektöründe her zaman ilklere imza atma misyonunu ilke edinen Onur Air havayolu şirketi, 41 uçak ile filosunda  8815  koltuk kapasitesine ulaşmıştır.  Bu anlamda Türkiye’nin en büyük özel havayolu şirketidir. 1992 yılı başlarında kurulan bu şirket o günden bu güne kadar olan zaman diliminde çok üst düzey hizmetler verip kalitesini de sürekli arttırarak kendisini her zaman ön planda tutmayı başarmış olan Onur Air firması 2002 yılından itibarende uluslararası uçuşlarının yanına tarifeli iç hat uçuşlarının yanına tarifeli iç hat uçuşları eklemiştir.

Türkiye’nin kendi sektöründe en güçlü ve özel hava yolu şirketleri içinde en seçkinlerden olan Onur Air zamanımızda da dış-hat uçuşlarında tam 23 ülke ile 96 farklı yere, iç-hatlar da 18 farklı bölgeye tarifeli sefer düzenleyerek bu alanda ilk ve tek havaylu kuruluşu olma özelliğini korur.  Uçuş güvenliği için vaktinde yapılan bir operasyon ile beraber çok uygun fiyatları uçuş politikasıyla harmanlayıp yolcularına daima değer katarak sürekli büyümektedir.

MİSYONU

Onur Air Havayolları Taşımacılık A.Ş. hizmet kalitesini arttırmayı önemsediği kadar uçuşta yolcu emniyeti ile personel eğitimine de çok fazla  önem vermekte olup etkili olduğu bütün pazarlarda her zaman ilkleri yapmış, altına imzasını atmıştır. Her zaman Türk Sivil Havacılığı’nın bayrak firması olmak ilk amacıdır.

VİZYONU

Onur Havayolları Taşımacılık Anonim Ş.irketi Türkiye Havacılık Sektöründe sürekli ilklere imza atmayı hedef edinmiştir. Onur Havayolları Taşımacılık A.Ş.’nin varoluş amacı, hizmetine verdiği önem sayesinde kalitesini ve müşterilerinin mutlu olmasını amaç edinmiş güvenli, en üst düzeyde hizmet sunan, daima güler yüzlü, dakik ve ekonomik uçuş hizmeti sağlamış olmaktır.

CHECK-IN:

İç hatlarda; uçak kalkış saatine maksimum 30 dakika kala uçak biletini ibraz edilmelidir. Çünkü check-in işlemleri 30 dakikadan az süre kalmışsa yapılamaz. 30 dakika öncesine kadar bagaj ve check-in işlemlerini tamamlamamış olan yolcular o uçuş ile ilgili bütün haklarını kaybeder ve uçak biletinin iadesi yapılmaz. Check-in işlemini yaptıracak olan yolcu fotoğraflı bir kimlik kartını ibraz etmek zorundadır. Aksi takdirde yolcu kesinlikle uçuşa kabul edilmeyecektir.

Dış hatlarda ise (Kıbrıs dahil); uçak kalkış saatine sadece 45 dakika kala check-in işlemi ve benzeri hizmetler biter. 45 dakika öncesine kadar bagaj ve check-in işlemlerini tamamlamamış olan yolcularımız o uçuş ile ilgili tüm haklarını kaybeder ve bilet ücret iadesi alamaz. Check-in işleminiyaptıracak yolcumuz Kıbrıs uçuşları için fotoğraflı bir kimlik kartı (Nüfus cüzdanı veya pasaport), diğer dış hat uçuşlarında ise pasaport ve seyahat belgelerini ibraz etmelidir, aksi takdirde uçuşa kabul edilememektedir.

ONLINE CHECK-IN:
Uçuş zamanına maksimum 24 saat minimum 2 saat kalmışsa ve bu zaman diliminde internet sitesi üzerinden online check-in işlemi yapılabilir.

Online check-in işlemi iç hat ve Kıbrıs uçuşlarında ön sıra ve exit koltukları için 25 TL, diğer koltuklar için de 7 TL hizmet ücreti karşılığında servis hizmeti yapılır.

Dış hatlarda ise online check-in işlemi ön sıra ve exit koltukları için 10 Euro, öteki koltuklar için de 5 Euro’dur.Servis bu ücret karşılığında eksiksiz yapılır.

BAGAJ
Yolcu biletine kaydedilerek karşılığında bagaj etiketi verilen bagaj Onur Air’in sorumluluğu altına girer. 2 yaşından daha küçük olan çocuklar ücretsiz bagaj hakkına sahip değildir.

A – İç hatlarda serbest bagaj hakkı 15 kg, Gence ile beraber bütün Kıbrıs’ı kapsayan uçuşlarda parasız bagaj hakkı ise 20 kilogramdır. Odessa uçuşlarında da 30 kg dır. hadinden çok olan her türlü yük için iç-hat uçuşları ile beraber bütün Kıbrıs uçuşlarını kapsayan bir kural ile 5 TL kilogram başı ek para alınır. Odessa ve Gence uçuşlarında ise bı fark 6 €/kg ücret tahsil edilmektedir.

B- Yanınızda kabin içine alabileceğiniz el bagaj hakkı 8 kg’dır. El bagajları maksimum 25x45x56 cm ebatlarında olabilir.

C – Uçak altına verilecek bagajlar 30 kg’ı geçmeyecek şekilde hazırlanmalıdır.

D – Fazla bagaj kabul edilebilir miktar ve ağırlıkta olmalıdır. Ücretini ödeseniz bile bazı özel durumlar ekstra bagajlarınızın uçağa alınmaması için geçerli olabilir.

E – Bagajınızda olan akıcı (su, turşu, alkol, bal, parfüm, reçel vs.) ile yanıcı ya da kırılabilecek maddeler uçağa kesinlikle alınmaz.

F- Özel durumlu spor malzemelerinde (sörf, kayak, okçuluk, golf, dalış takımı, bisiklet vs.) iç hatlarla beraber bütün Kıbrıs uçuşları her bir ürün başı için 20 TL, dış hat uçuşları ise her bir ürün için 20 Euro fark eklenir (Tahsilat  havalimanında check-in esnasında alınmaktadır).

G- Uçuş sona erdiğinde bagajınız hasarlı ya da kayıp ise havalimanından ayrılmadan önce mutlaka kayıp eşya bölümüne başvurun. Burada acil olarak bir rapor tutturun. Aksi bir durumda hasarlı ya da kayıp olan bagajınızla ilgili hiç bir sorumluluk kabul edilmeyecektir.

İKRAM
Uçuşlarımızda zengin içerikli ücretli ikram servisi yapılmaktadır. belirli menü içerikli paket servis hizmete sunulmaktadır.

BEBEK YOLCULARI

Uçuş tarihinde 3. yaşından gün almamış olan 0 ile 24 ay arasındaki yolcular kesinlikle bebek olarak kabul edilir.
Uçuş tarihinde 3. yaşından gün almış olan ve 13 yaşından da gün almamış yani 2 ile 12 yaş arasında olan yolcular da çocuk yolcu sınıfına girerler.

7 günü bitirmemiş bebekler ebeveynleri ya da taşımaya yetki belgesi olan yetişkinler ile birlikte olsalar bile uçağa alınmazlar.

3 yaşından daha gün almamış olan bebekler ise yalnızca ebeveynleri ile beraber yolculuk yapabilir ve bu yolcuların yanlarına refakatçi olarak kabin memuru verilemez. Ayrıca bebek için ekstra bir ücret uygulanır.

3 yaşına gitip gün almış olan ve 7 yaşından da gün almamış olan bütün çocuklar ise tek başına yolculuk yapamazlar. Yanlarında mutlaka bir yetişkin olmak zorundadır. Ekstra çocuklar için alınan ücret uygulanır.

7 yaşını geçmiş ve 13 yaşını geçmemiş olan çocuk yolcular tek başına seyahat edebilirler. Bu durumda da çocuk ücreti uygulanır. Refakatsiz seyahat edecek olan çocuk yolcular, ebeveyn ya da kanuni temsilcisinin yazılı iznine bağlıdır. Refakatsiz çocuk yolcu yer personeli tarafından uçağa götürülür ve kabin amirine teslim edilir. Bu zaman diliminde aralarında çocuk yolcunun ebeveyni ya da kanuni temsilcisinin havaalimanında Onur Air uçağı kalkıncaya kadar çocuk yolcuyu beklemesi zorunludur. İniş zamanında çocuk misafirimiz, Onur Air görevlisi tarafından yer personeli aracılığı ile kendisini almaya gelen ve yetkili olduğunu ibraz eden kişiye verilir. Uçak içindeki güvenlik kurallarınca bir yetişkinin yanında en fazla bir bebek olabilir.

HAMİLE YOLCULAR
28-34 (dahil) hafta arası hamile yolcularımız için “Uçak ile seyahatinde sakınca yoktur” ibaresi bulunan doktor raporu gerekmektedir. Raporun en geç uçuştan 7 gün önce alınması zorunludur. 35’üncü haftadan sonraki hamile yolcularımızın doktor raporu olsa dahi uçuşuna müsaade edilmez.

EVCİL HAYVAN TAŞIMASI:
Onur Air seferlerinde evcil hayvan taşıması yapılamamaktadır.

YARDIM GEREKSİNİMİ OLAN YOLCULAR
Görme engelli yolcular eğitimli köpekler ile seyahat edebilirler.
Olağanüstü durumlarda ekibimiz tarafından verilen yönergeleri takip edemeyecek durumdaki engelli yolcularımız ise yanlarında refakatçisi olmadan uçağa alınmazlar.
Sedye ile hasta yolcu taşıma hizmeti Onur Air çalışanları tarafından verilememektedir.

HASTA YOLCULAR:

Bedensel rahatsızlığı olan kalp hastaları yahut yeni ameliyat olan yolcularımız uçuş tarihinden en fazla 1 hafta öncesinde alınmış “Uçak ile seyahatinde sakınca yoktur” ibaresi bulunan doktor raporu ile uçabilirler.

RESMİ KİMLİK TAŞIMA ZORUNLULUĞU:

İç hat uçuşlarında; misafirlerimizin uçağa alınması için yanında resmi makamlardan kabul görecek bir kimlik bulundurması zorunludur Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport bu belgelere bir kaç örnek olarak gösterilebilir. Bu belgelerden birisi yoksa yolcularımız uçuğa alınmamaktadır.

Uçuş tarihinde yeni doğan bebekler 7 günden büyük ve 30 günden de küçükse ebeveynleriyle birlikte doğum belgesi ibrazı ile uçabilirler.

Kıbrıs uçuşlarında; Türk yolcuların nüfus cüzdanı ya da pasaport, yabancı uyruklu yolcularda ise sadece pasaportu ibraz etmek zorunludur. Bu uçuşlarda başka hiçbir kimlik belgesi kesinlikle kabul edilmez.

Dış hat uçuşlarında; yolcularımızın pasaport taşıma etme zorunluluğu vardır. Başka hiçbir kimlik belgesi kabul edilmez.

TAŞINMASI SAKINCALI OLAN MADDELER:

Akıcı maddeler, sıkıştırılmış maddeler, patlayıcı maddeler havayolunun izni olmadan yolcu bagaj içinde taşınamaz. Ayrıca fazlaca önem taşıyan bir başka konu ise kesici ve delici aletler sadece uçak altına verilen bagaj içerisinde taşınabilir, kabin içine kesinlikle alınmaz.

YOLCU ŞİKAYETLERİ:

ONUR AİR’in müşteri temsilcilerini ve misafir ilişkileri departmanını mutlaka aramaları gerekmektedir.

EL BAGAJINDA SIVI TAŞIMA:

Uluslararası uçuş kurallarına göre 2012 yılı itibariyle bütün uçuşlarda (el bagajında olmak şartıyla) sıvı taşıyabilirsiniz.

Satın aldığınız OnurAir uçak bileti iptali için şartlar ve koşulların yer aldığı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=E6eU0KClh1I”]

2 thoughts on “Onur Air Havayolları

  1. Hande Gürol Menekşe

    Onur Air hakkında şikayet yapılan firmalar içerisinde birinci. Siz de hala onların uçak biletlerini satıyorsunuz! Ucuz bilet alıyorsun seferi iptal ediyorlar, kargo veriyorsun sağlam teslim alamıyorsun, bilet alıyorsun koltuğa para alıyorlar, saatlerce rötar oluyor önceden haber veren yok hava limanında saçma sapan saatler geçiriyoruz gibi o kadar çok şikayet var ki! Neden OnurAir ile uçalım ki?

    1. admin Post author

      Hande Hanım, bu bir şikayet sitesi değil. Ama yine de yorumunuzu yayınladım. Çünkü bu gibi şikayetler dünyanın en büyük firmalarında bile olmaktadır. Burada Onur-Air’i savunmayacağım ama biraz acımasızca yazmışsınız. Eleştirinizi okuduktan sonra şikayet sitelerine şöyle bir göz attım. Dediğim gibi. benzeri şikayetler bütün firmalarda karşıma çıktı. Bu firmalar bizim. Hava yolu firmalarının Türkiye’nin iyiliği için kendilerine çeki düzen vermeleri gerekiyor diye olumlu düşünmek istedim ve eleştirinizi yayınladım. Neden OnurAir ile uçalım? Sorunuza bir soru ile cevap vereyim. Neden OnuAir ile uçmayalım ki? Sevgiyle!

Bir cevap yazın