SunExpress Havayolları

By | 21 Nisan 2015
sunexpress_ucak_bileti

SunExpress Havayolu

KURULUŞ

Sunexpress Türk Hava Yolları ile Lufthansa’nın katılımıyla, 1989 yılının ekim ayında kuruldu. Günümüzde yedi milyondan fazla yolcu taşıyan şirket Almanya ile Türkiye arasında oluşan havayolu trafiğinin en büyüklerindendir. SunExpress 2012 yaz sezonunda Avrupa, Asya kıtası ile Türkiye, İngiltere, Almanya, Fransa ve Mısır arasında 2000’den fazla kesintisiz uçuş yapmıştır.  SunExpress’in merkezi Türk Riviera’sı olarak anılan Antalya’dadır.

ÇALIŞANLAR

Şirket 785 çalışanıyla Antalya’nın en büyük işverenidir. Birden fazla bölgelerde olmasına karşın İzmir’de 322, İstanbul’da 353 ve Frankfurt’ta 350 kişi olmak üzere, toplamda 1.810 SunExpress çalışanı vardır.

İÇ HATLAR HİZMETLERİ

SunExpress 2006’dan itibaren sunduğu iç hat seferleriyle Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olan İzmir’i de Anadolu’nun en önemli şehirlerine bağlamaktadır. Bu bağlantılar, İstanbul ve Ankara merkezli olup Türk iç hat seferlerinde yapılan çok önemli bir yeniliktir.

SEYAHAT BAGAJI

DIŞ HAT UÇUŞLARI

SunExpress’in  Mısır, Almanya  ve Türkiye uçuşlarında mesafeye bağlı olarak değişen ağırlıklarda ücretsiz bagaj hakkınız vardır.

Varış Yeri Ücretsiz Bagaj Hakkı*
Hurgada, Şarm El-Şeyh, Marsa Alam 20 kg
Antalya, Bodrum, Dalaman 20 kg
Türkiye’deki diğer bütün varış noktaları 30 kg

Yurt Dışı uçuşlarında 2 yaşından küçük olan çocuklar için ücretsiz bagaj hakkı 10 kilograma kadardır.

Çocuk arabaları ile pusetler, bebeklerin seyahat yatakları ve çocuklar için olan araba koltukları ek ücret alınmadan uçağın bagaj bölümünde ücretsiz hizmet olarak taşınır. Ücretsiz sağlanan bagaj hakkı aşılırsa fazla ağırlık için kilo başına ek ücret alınmaktadır.

SunExpress’in Türkiye ve Mısır uçuşlarında mesafeye bağlı olarak yanınızda ücretsiz 20 – 30 kilogram bagaj ve azami 6 kilogram ağırlığında bir el bagajı (55 x 40 x 20 cm) götürme hakkına sahipsiniz.

Varış Yeri Ücretsiz Bagaj Hakkı*
Hurgada, Şarm El-Şeyh, Marsa Alam 20 kg
Antalya, Bodrum, Dalaman 20 kg
Türkiye’deki diğer bütün varış noktaları 30 kg

TÜRKİYE’DE İÇ HAT UÇUŞLARI

Türkiye iç hat uçuşlarında yolcu başına ücretsiz bagaj hakkı 15 kg ile sınırlıdır.Türkiye’deki tüm iç hat uçuşlarında fazla bagaj ücreti kilogram başına 6,- TL’dir. Bu ücret her güzergâh için kilogram ayrı hesaplanır. Her yolcunun yanında bulundurduğu bagaja ismini, ev ve tatil adreslerini okunaklı bir şekilde yazması rica olunur.Bagaj kayıpları veya hasarlarının, hasar fark edilir edilmez havaalanında bulunan ilgili personele bildirilmesi gerekmektedir. Bütün havayolu şirketleri önemli eşyaların el bagajı ile taşınması konusunda duyuru yapmaktadır.

ÖNEMLİ BİLGİ :

Satın alınmış ilave bagaj ücreti kesinlikle  iade edilmez, bagaj hakkı başka kişilere kullandırılamaz. Herhangi bir durumda Uçuş saatinin değişmesi ile birlikte, ilave bagaj hakkı yeni uçuşa aktarılır. İki yaşından küçük bebekler için hiç bir koşulda ilave bagaj hakkı satın alınamaz.

SPOR EKİPMANLARI /ÖZEL BAGAJ

Yolcu başına düşen taşınabilecek maksimum spor malzemeleri sınırlıdır. Bu sınır belirtilen  malzemelerin üzerinden kilo hesabı ile hesaplanır. Spor malzemelerinin taşınabilmesi için uçuştan en az 3 iş günü önce yazılı olarak “özel rezervasyon” birimine başvurmak gerekmektedir.

BAGAJ HASARI /KAYBI

Bagajın zarara uğrdaığını farkeden misafir gitmiş olduğu havalimanının bagaj bilgi birimine başvurmalıdır. Eğer bagajın zarar gördüğünü daha sonra farkederse, hemen telefon ile aynı birime bildirmek gerekir.  Şikayetin hemen yapılması zararın SunExpress’in sorumluluğundayken yapıldığını ispatlamanız açısından önemlidir. Uluslararası uçuşlarda şikayet başvuru zamanı ise 7 iş günü olarak belirlenmiştir.

ENGELLİ YOLCULAR

Engeli ve hareket kabiliyeti kısıtlı olan yolcular en keyifli ve en güvenilir bir uçuş geçirebilmeleri için deneyimlerimize güvensinler. Bu konuda kendimizi sürekli geliştiriyoruz.

ENGELİ OLAN YOLCULAR

Zihinsel veya gelişimsel engelli yolcu – örnek: öğrenme zorluğu olanlar, bunama, alzheimer, down sendromu vb. engellere sahip olan yolcular Uçuş sırasında oksijen ihtiyacı bulunan yolcular. Oksijen tüpünü yolcu kendi getirmelidir.Kolu ve/veya bacağı alçıya alınmış olan yolcular,Uçuş sırasında medikal bakım ve özel tıbbi cihaz (iğne gibi) kullanımı gereken yolcular,Bir hastalık veya yetersizlik sebebi ile sıradışı fiziksel durum veya davranış sergileyen yolcular.

UÇUŞ BOYUNCA HİZMETLERİMİZ

Uçuş süresince keyifli ve güvenli bir yolculuk yapmanızı sağlamak için çalışıyoruz:

Check-in işlemleri sırasında engelli misafirlerimize koltuk numarası acil çıkış sıralarında verilmiş ise kabin görevlileri güvenlik kuralları gereği yeri değiştirecektir.
Kabin ekipleri misafiri yerinden kaldırma ve onu taşıma konusunda yardımcı olamaz. Ama tuvalet ihtiyacı konusunda yardımcı olabilirler. Servis Uçuşları süresince bütün kişisel bakım, yemek yedirme, ilaç içirme ya da çocuk bakımı hizmetlerinin kabin ekiplerince yerine getirilemez. Olası bir acil ve tahliye durumunda ise kabin ekipleri, uçaktan tahliye işlemlerini sağlamakla mükelleftir.

Görme engeli olan yolcular  için de kabin ekipleri yiyeceklerini ve içeceklerini servis talebi doğrultusunda ellerindeki paketi açarak engelli yolcuya servis yapacaktır.

ACİL DURUMLAR

Uçuş öncesi güvenlik ve acil durum konusunda bilgilendirmeler

Görme engelli yolcular için Braille alfabesi ile hazırlanmış emniyet kartı,

Kabin ekibi tarafından yapılan anonslar, koltukların arkalarında bulunan emniyet talimatlarında da belirtilmektedir.

Lütfen oluşabilecek bir acil durum anında kabin ekiplerimizce size verilecek bütün talimatları dikkatlice dinleyin, izleyin ve bu talimatlara koşulsuz uyun.

Refakatçi  olmadan seyahat ediyorsanız olası bir acil durumda şu gereksinimleri yerine getirmeniz gerekmektedir: Emniyet kemerini bağlayabilmeniz ve açabilmeniz Ani basınç kaybında başüstü panelinden düşecek olan oksijen maskesini takmak, can yeleğini giymek.

Bu durumlarla ilgili birisinin yardımına ihtiyacınız olursa, size her zaman benzer konularda yardımcı olacak birinin yanınızda refakat edecek olması gerektiğini son bir defa hatırlatalım.

Satın aldığınız SunExpress uçak bileti iptali için şartlar ve koşulları öğrenmek istiyorsanız lütfen sayfayı ziyaret edin.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=liXVG0sJO54″]

2 thoughts on “SunExpress Havayolları

 1. Osman Şener

  Sunexpress check-inn işlemlri hakkında bilgi almak istiyorum. Kapılar ne zaman kapanıyor, ne kadar önce havalimanında olmalıyım, kimlik belgesi olarak ne kullanabilirim?

  1. admin Post author

   Osman Bey, SunExpress check-in işlemleri ile ilgili istediğiniz bilgileri madde madde aşağıda bulabilirsiniz.

   1. İç hat uçuşlarda 30 dakika dış hat uçuşlarda ise uçuşa 45 dakika kala check-in işlemlerini yaptırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde uçuşa katılmanız riske girecektir. Ayrıca sadece dış hat uçuşlarında online check in vardır. Bu seçenek yolcuya zaman kazandırır.

   2. Dış hat uçuşlarında uçuştan en az 2 saat, iç hat uçuşlarında ise uçuştan en az bir saat önce havalimanında olmanızı tavsiye ederiz.

   3. Uçuşlara katılabilmeniz için yanınızda pasaport, nüfus cüzdanı ya da ehliyet’den en az biri mutlaka olmalıdır.

Bir cevap yazın