Türk Hava Yolları Bilet İptali

By | 05 Mayıs 2015
turk hava yolları thy uçak bileti iptali

Türk Hava Yolları THY

Türk Hava Yolları (THY) uçak bileti iptal ve iade koşulları aşağıdadır.

İptal / İade
1. İç-hat uçuşlarında yapılacak iptal/iade:
Web sitemiz üzerinden düzenlenmesi yapılmış biletler ise yalnızca iç hat için yapılan uçuşları içerirler. E-biletlerin ise kesinlikle iptal ve iade talepleri ilk uçuştan önce tarifeli kalkış saatine gelinceye kadar web sitesi aracılığı ile yapılabilmektedir.

İç-hat için kampanyalar ile alınan promosyonlu sınıf yani (P/W/G) uçak biletlerinde ise ne uçuş öncesi ne de uçuş sonrasında iptal, değişiklik ve iade ile beraber rezervasyon ve parkur değişikliği kesinlikle yapılmaz.

İlk uçuş yapıldıktan sonra eğer iade ve iptal işlemleri yapılmak isteniyorsa bu işlem web sitemiz üzerinden gerçekleştirilemez.

Söz konusu biletlerin iptal/iade prosedürü için, lütfen ödeme için kullandığınız Kredi Kartı, fotoğraflı kimlik belgesi (pasaport, ehliyet ya da nüfus cüzdanı) ve Seyahat Planınızla birlikte seyahatinizin başladığı ülkede bulunan bir THY Satış Ofisine başvurunuz.

İptal işlemlerini yapmak için internet üzerindeki “Online Bilet Satış Sitesi”nde “Rezervasyonlarım” menüsüne tıklamalıdır. Karşısına gelecek olan LOGIN sayfasından da rezervasyon PNR numarası ile beraber soy isim yazmalıdır. Bu işlemlerden sonra sisteme giriş yapılır ve söz konusu olan rezervasyon iptali gerçekleştirilebilir.

İç- hatlarda kampanyalı, yani promosyonlu olan biletlerin uçağın kalkış saatine 12 saatten daha az bir zaman kalmışsa bu uçak bileti iptal edildiği zaman bilet ücretinin %30 ‘u kesilir. Uçuştan sonra ise kesinlikle uçak biletlerinin iadesi yapılmaz.

2. Dış-hat uçuşlarında yapılacak iptal/iade:
Web sitemiz aracılığı ile düzenlenmiş olan dışhat uçuşlarını içeren biletlerin iade işlemleri Türk Hava Yollarına ait olan Satışta kullandığı Ofisler ve Çağrı Merkezinden yapılacaktır. Satın alınan biletlerde iade ve iptal ceza bedeli, bilet ücret kurallarına bağlı olarak bilet bedelinin %100 ‘ne kadar çıkabilmektedir. Satış ofislerinden yapılacak olan bilet iade işlemleri sadece biletin düzenlendiği ülkede gerçekleşebilir.

İnternet sitemizden düzenlenen dış-hat uçuşlarını da içeren e-biletlerin iade, iptal ve değişiklik ile ilgili talepleri ise ödeme için kullanılan Kredi Kartı ile beraber fotoğraflı kimlik belgesi (pasaport, nüfus cüzdanı veya ehliyet) ve Seyahat Planınız ile birlikte seyahatinize başladığınız ülkede bulunan her hangi bir THY Satış Ofisini bulunuz, işlemlerinizi orada yaptırınız.

3: İptal/İade ile ilgili önemli hususlar:
İnternet üzerinden yapılan iade ödemelerinde, iadesi mümkün olan uçak biletlerinin, iade işlemleri sırasında yalnızca biletin satın alındığı kredi kartına ödeme yapılır.

Ödemede kullanılan kredi kartının son kullanma tarihinin geçmiş olması ya da iptal edilmiş olması durumunda;

Eğer kredi kartın sahibi çalıştığı banka tarafından verilen başka bir kredi kartı kullanıyorsa bu ödeme kart sahibinin diğer kart hesabına da yapılır.

Eğer kredi kartı sahibi karta ait olan banka ile artık çalışmıyorsa, adı geçen bankadan alınmış resmi bir yazı ile beraber satış ofislerimize gidebilirler.

Biletleme işleminden sonra herhangi bir iptal söz konusu olursa kesinlikle “Servis Ücreti” yolcuya iade edilmez.

Bilet satın alma ve satın alırken kullandığınız ödeme yöntemini İnternet bankacılığı ile yapmışsanız bu biletlerin de iade, değişiklik ve iptal işlemleri için mutlaka Türkiye’de bulunan her hangi bir THY Satış Ofisine gitmeniz gerekmektedir. Bilet iptal, iade ve değişiklik ile ilgili yapılacak işlemler yalnızca Türk Hava Yolları Ofislerinden yapılırlar. Satın alınan bu biletlerde iade ve iptal ya da ceza bedeli, o bilete ait olan ücret kuralları gereğince yapılacaktır.

İnternet sitemiz ile yapılan iptal işlemlerinde ise yolcuya Türk Hava Yolları THY tarafından bir onay e-postası gönderilir, bu posta onaylanmadan iptal gerçekleşmez.

İç hat biletlerinde: Rezervasyon, uçuş kalkış saatine on iki saatten az bir zaman kala iptal edildiği takdirde bilet bedelinin %30 ‘u ceza olarak tahsil edilir. Uçuştan sonra bilet iadesi yapılamaz. “İade edilemez” kuralı olan biletlerin ücreti iadeye alınmaz. Bilet düzenlenirken tahsil edilen iade edilebilr vergilerin iadesi gerçekleştirilir.

Dış hat biletlerinde ise Web sitemiz aracılığıyla yapılan biletlerin iptali şuan için web sitemizden yapılamamaktadır. İptal, değişiklik ve iade işlemleri için de THY ofislerine başvurmanız gerekmektedir.Bilet ücret kuralında belirtilen iptal/iade cezası tahsil edilir. “İade edilemez” kuralı olan biletler iadeye alınmaz.

Talep etmiş olduğunuz iptal/iade işlemi, rezervasyon kaydındaki tüm yolcuların biletleri için gerçekleşecektir.

Türk Hava Yolları için aldığınız uçak biletini iptal etmek istiyorsanız bizi arayıp destek ekibimizden ücretsiz hizmet alabilirsiniz.

Bir cevap yazın