Ağrı Havalimanı

By | 01 Mayıs 2015
Ağrı Havalimanı

Ağrı Havalimanı

Ağrı Havalimanı Tarihçesi

Ağrı Havaalanı, 1994 yılında yapılmıştır. İl merkezinin 8,5 km güneyinde bulunan bu havalimanı yaklaşık 1.500.000 m² ‘lik bir alan üzerinde konuşlanmıştır.  Pistinin büyük gövdeli olan uçakların inişlerine uygun olmaması, kışın çok sert geçmesi ve bu durumun şehre yapılan hava ulaşımını etkilemesi yüzünden havalimanı 2009 senesinde yenilenmeye başlamıştır.

2011 yılının başı itibari ile Ağrı Havaalanı pisti büyütülmüş, kulesi yenilenmiş olarak hizmete açıldı. Havaalanın açılmasıyla birlikte THY bu havaalanına haftada 7 İstanbul ve 7 Ankara olmak üzere toplam 14 sefer düzenlemeye başlamıştır.

İç Hatlar Terminali

Terminal Hizmet Binasının inşaatı 1997 yıllında tamamlanmıştır.  Gelen ve Giden yolcu salonlarının toplam alanı 350 m²’dir. Terminal Hizmet Binasında Havaalanı Müdürlüğü, Mülki İdare Amirliği, Makam odası, THY bürosu, Sağlık Birimi ve Güvenlik Birimine ait odalar ile Bebek Bakım odası bulunmaktadır. Ayrıca kapılarda; kapı detektörleri ve X-Ray cihazları vardır.

Terminal Hizmet Binasının kapasitesi 120.000 yolcu/yıl’ dır.  Ağrı Havaalanı halen modern bir terminale sahip olarak havayolu sektörüne hizmet vermeye devam etmektedir.

Dış Hatlar Terminali

Dış hat terminali bulunmamaktadır.

Ulaşım Hizmetleri

Havaalanı Van – Ağrı Karayolunun tam 8. kilometresindedir. Karayoluna ise sadece 1 km mesafededir. Ulaşım sorununu çözmek için Ağrı Belediyesince çeşitli organizasyonlar yapılmaktadır. Bu organizasyonlar uçakların iniş saatlerine uygun olarak düzenlenmektedir. Bu sayede belediyeye ait olan otobüsler, özel araçlar ve ticari taksiler ile Ağrı Havaalanına günün 24 saati transfer yapılmaktadır.

Yakın Havaalanları

Erzurum Havalimanı
Erzincan Havalimanı
Trabzon Havalimanı
Van Ferit Melen Havalimanı

Web sitemiz üzerinden İstanbul Ağrı uçak bileti temin etmek için lütfen kampanya ve promosyon destekli arama motorumuzu kullanın.

Bir cevap yazın