Ankara Esenboğa Havalimanı

By | 28 Nisan 2015

ankara esenboğa havalimanı

Esenboğa inşaatı 1955 yılında başlamış ve Çubuk Ovası’nda tamamlanmıştır. Bu ova Çubuk ilçesindedir. Tesis uluslararası statüsünde olup şehir merkezine uzaklığı sadece 28 kilometredir. Esenboğa’dan şehrin her yerine transfer yapıldığı gibi metro ile ulaşım da mümkündür.

Türkiye’nin Dış ve iç hat uçuşlarını bir arada yapan ve bunu gerçekleştiren ilk havaalanı olan Esenboğa Havalimanı yolcu trafiği açısından düşünülürse Türkiye’nin en büyük dördüncü tesisi olma ünvanına sahiptir. Uluslararası resmi bir kuruluş olan Havalimanları Merkez Konseyi de bu tesisi 6-12 milyon yolcu kategorisinde dünyanın en iyi havalimanı olarak seçmiştir.

Toplam 17 bin 500 metrekarelik kapalı alanı bulunan havaalanı içinde simülatör binası ile bir çok eğitim merkezi barındırmaktadır.

HAVAŞ tarafından havalimanı ile şehir merkezi arasında yapılan gidiş-geliş (çift yön) transfer hizmetleri de kusursuz bir şekilde yolculara hizmet vermektedir. Çevresinde de bir çok otel, motel, apart, pansiyon vb. yerler tesis yolcuları için konaklama hizmeti sağlamaktadır.

TAV, 2006 yılında Ankara Esenboğa Havalimanı’na merkezini taşıdı. Direk uçuşların tercih edilen yöntem olarak benimseyen ve bu konu ile ilgili bütün gelişmeleri şehirdeki tüm kamu ve özel sektör kuruluşları ile paylaşan veren TAV’da havalimanının bu hızlı gelişimine ayak uydurarak yapılmış ve yapılacak olan bütün projeleri Ankaralılar ile paylaşmaya devam etmektedir.

Yakınındaki havalimanları

Nevşehir Kapadokya Havaalanı
Konya Havaalanı
Eskişehir Anadolu Havaalanı
Kastamonu Havalimanı

İstanbul merkezli yapılacak olan bütün uçuşlar için geçerli olmak üzere gidiş geliş olmak şartıyla istanbul ankara uçak bileti sistemimizde %40 indirimli.

Bir cevap yazın