Yenişehir Havalimanı

By | 01 Mayıs 2015
Bursa Yenişehir Havalimanı

Bursa Yenişehir Havalimanı

Milenyum başlarında 2001 senesinde hizmete vermeye başlayan Yenişehir Havalimanı, Bursa’nın Yunuseli ilçesindedir. Eski yani daha önce kullanılan havaliman yetersiz kalınca hayata geçirilmiş daha doğrusuz yapılması zorunluluk olmuştur. Daha önceki tesis ise yani Yunuseli Havalimanı ise sivil hava trafiğine tamamen kapatılmış Hava Kuvvetleri Komutanlığı devralmıştır.  Tesis halen havalimanı olarak kullanılmaktadır.

Yenişehir Havalimanı uluslararası hava trafiğine açıktır.  2002 senesinde Rusya ve Ukrayna`dan Uludağ`a yılbaşını geçirmek için gelen yabancı turistleri taşıyan uçaklarla dış hatlara hizmet vermeye başlamıştır.

Tarifesiz olarak yapılan bu seferler bugün de aynı tarihlerde yapılmaktadır.  2004 senesinde ise Yenişehir Havalimanı Hac  döneminde ilk hacı adaylarını da Mekke’ye taşımıştır.

Bursa’dan Trabzon, Erzurum, Diyarbakır, İzmir, Antalya seferleri THY ve Anadolu Jet tarafından yapılmaktadır.

2010 yılında ise Lufthansa tarafından haftada üç kez çift yön Münih seferleri yapılmaya başlandı. Bursa Havalimanında VIP uçuşlar, paraşüt uçuşları, askeri uçuşlar, pilot eğitim uçuşları, ambulans uçuşları, iş uçuşları vb. uçuşlar açıldığı ilk günden bu güne kadar sürekli yapılmaktadır.

İÇ HAT TERMİNALİ

Terminalin toplam alanı : 2027 metrekare
Check-in yapılan banko : 7 adet
Bagaj için konveyör : 1 adet

DIŞ HAT TERMİNALİ
Terminalin toplam alanı: 3573 metrekare
Otopark Araç Kapasitesi: 152 araç – 11 otobüs
Check-in Banko Sayısı : 7 adet
Giden Yolcu Pasaport Kabini: 4 adet
Gelen Yolcu Pasaport Kabini: 4 tane
Bagaj için konveyör: 2 adet
Asansör : 1 tane (Engelli yolcular için.)

İç ve Dış hat salonları aynı terminal binası içinde hizmet vermektedir. Bina içerisinde iç ve dış hat salonlarında hizmet veren araç kiralama bürosu, cafe, gazete bayii ve sağlık ünitesi ile Türk Hava Yollarına (Anadolujet) ait satış ofisi ve büro bulunmaktadır. Terminal binasının toplam yolcu kapasitesi senelik  1.500.000 yolcu kapasitelidir.

Bursa Yenişehir Havalimanına en yakın hava alanları
Eskişehir Havalimanı
Balıkesir Havalimanı
Çanakkale Havalimanı

Promosyonlu İstanbul Bursa uçak bileti web sitemizden alınabiliyor.

Bir cevap yazın