Diyarbakır Havalimanı

By | 30 Nisan 2015
Diyarbakır Havalimanı

Diyarbakır Havalimanı

Tesisin Tarihi

1952 senesinde hizmete başlayan Diyarbakır Havalimanı halen yürürlükte olan yaz ve kış tarifelerindeki kurallara göre haftanın 7 günü 24 saat iç hatlara ve dış hatlara yapılan seferlere açık ve hizmet vermektedir.

Bu havaalanı askeri ve sivil statüdedir. Şehrin merkezindende sadece 6 kilometre uzaklıtadır.

 Tarihçesi

Diyarbakır ilk çağlardan başlayıp günümüze kadar olan her dönem önemli bir konumda olmuştur. Mezopotamya ile Anadolu arasında daha doğrusu Asya ile Avrupa arasında bulunan doğal bir köprü rolündedir. Çok farklı uygarlıklar bu topraklara kültürel ve tarihi bir miras bırakmıştır. Tarihsel süreç içinde önce Amed daha sonra Kara Amid, ardından Amida bunu izleyen dönemde Diyar Bekr ve son olarak günümüzde kullandığımız Diyarbekir adını almıştır. Anadolu’nun güneydoğu bölgesinde tam ortadadır.

İÇ HATLAR İÇİN KULLANILAN TERMİNAL

Havalimanı Terminal Binası dış ve iç hatlardan oluşmaktadır.  Toplamda kapladığı alan 9649 metrekaredir.Terminal içinde Cafe Bar, farklı işler yapan ticari işletmeler ile araç kiralama hizmeti yapılmaktadır.Tesis 24 saat açıktır.

Diyarbakır için kampanyalı olan uçak bileti satın almak isteyen misafirler online bilet satış sistemimizi kullanarak İstanbul Diyarbakır uçak bileti fiyatları test edip satın almak için çok kısa bir zaman dilimine ihtiyaç duyacaklardır.

Terminal Binasındaki giden ve gelen yolcu salonu 4284 metrekaredir. İç ve Dış Hatların ortak kullandığı giden yolcu salonu ise 1358 metrekaredir.

Havaalanı Yakındaki Diğer Limanlar
Malatya Erhaç Havaalanı
Elazığ Havaalanı
Adıyaman Havalimanı
Van Havaalanı

Bir cevap yazın