Elazığ Havalimanı

By | 30 Nisan 2015
Elazığ Havalimanı

Elazığ Havalimanı

Elazığ Havalimanı Hakkında

Şehir merkezine 12 km uzaklıkta Diyarbakı karayolu üzerinde yer alan Elazığ Havalimanı 1938 yılında yapılmaya başlandı. 1942 senesinde ise bitirilerek hizmete açıldı. Askeri havalimanı olarak kullanılan tesis 1960 yılında sivil kullanıma da açıldı.

1960 yılında DHMİ Genel Müdürlüğüne devredilen tesis 1960 yılından bu yana çok farklı zamanlarda onarım geçirmiş ayrıca ek ilave binalar yapılmıştır. Pistin özel aydınlatma sistemi ise 1996 senesinde yapılmış bu tarihten sonra tesis gece de uçuşlara hizmete vermeye başlamıştır.

Elazığ Havalimanının sahip olduğu konum itibariyle çevre illere de havayolu hizmeti vermektedir. Son yıllarda havacılık sektöründeki gelişmeler,  uçak seferleri ve yolcu sayısındaki artışları sonucunda yetersiz kalan havalimanı yeniden yapılanmıştır.  Bu yapılanma kapsamında 2006 senesinde başlanan uluslararası standartlardaki pisti 2009 ‘da hizmete açılmıştır. Yeni Pist sayesinde daha önce senelik 300.000 olan yolcu kapasitesi senelik 1.000.000’ a çıkmıştır.

ŞEHİR HAKKINDA

Doğu Anadolu Bölgesini batıya bağlayan bir kavşak gibidir. Şehir Sınırları içindeki en önemli doğal güzellik Fırat Nehri ve kollarıdır. 87 Km2 yüz ölçümü olan Hazar Gölü’de şehir merkezine sadece 29 Kilometre mesafededir. Erzincan Karakaya, Keban,  Özlüce ve Kralkızı gibi baraj gölleri tarafından adeta kuşatılmıştır. Eskiden karasal iklime sahip olan şehir yapılan ve hala hizmette olan barajların etkisi ile ılıman bir iklime geçmiştir.

Elazığ Havalimanı Yakınındaki Havaalanları
Erzincan havaalanı
Diyarbakır Havaalanı
Malatya Erhaç Havalimanı
Adıyaman Havaalanı

İstanbul Elazığ uçak bileti kampanyalarını web sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın