Erzincan Havalimanı

By | 30 Nisan 2015
Erzincan Havalimanı

Erzincan Havalimanı

Erzincan Havaalanı

Sivil oluşum içinde havacılık sektörü içine 04.09.1988 tarihinde kanat açan Erzincan Havalimanı halen askeri ve sivil kategoride çalışmaktadır. Bu hava limanı kendi müdürlüğü tarafından işletilen özerk bir yapıdadır. Hizmetin başladığı zamanlar yalnız terminal için kullanılan bina aktifti. Günümüzde ise itfaiye, ısı merkezi, garaj, misafirhane ve jandarma tarafından kullanılan iki tesis binasının eklenmesiyle inanılmaz gelişmiş bir işletme haline gelmiştir. Ayrıca 14 Mart 2006 tarihinde 28 metre yüksekliğinde olan Kontrol Kulesi de  tamamlanmış ve hizmete girmiştir.

Bu gelişmelerden sonra mevcutta olan terminal binası ihtiyaçları karşılamamaya başlamıştır. Bu yüzden de yeni terminal binası inşa etmek için çalışmalar başlamıştır.  2009 senesinde de yapımına başlanmıştır. 05 Mart 2011 tarihinde ise hizmete açılmıştır. Toplam büyüklüğü 31.298 metre karedir. Her sene 3.290.500 yolcu kapasitesi ile çalışmaktadır.

ERZİNCAN’IN TARİHİ

Tarihin çeşitli dönemlerinde doğu batı, kuzey güney yönlerine giden ticaret yolları kavşağında bulunan Erzincan’ ın ilk kurulduğu tarih kesinlikle bulunamamıştır. Asur kaynaklarına göre Zuhma bölgenin bilinen en eski adıdır. Erzincan adı Aziris ya da Eriza’ dan gelmektedir. Eriza adı Selçuklularca XI. Asırda Erzingan olarak kullanılmış, daha sonraki yıllarda bugünkü adı olan Erzincan ismini almıştır. Araştırmacılar bölge tarihinin ‘paleolitik çağ’a kadar uzandığını belirtmektedir. Erzincan ovasında yapılan kazılarda elde edilen arkeolojik bulgular bölge tarihinin M.Ö 3000-2000 yıllarına kadar dayandığını göstermektedir. Erzincan; Urartu, Med, Pers, Helen, Roma ve Bizans egemenliği altında da kalmıştır. Müslüman Araplar ilk kez 638’de halife Hz. Ömer döneminde burada görülmüştür. Erzincan 1071’ den sonra Türklerin eline geçerek Mengücek, Selçuklu ve Eretna dönemlerini yaşadı. 1473 yılındaki Otlukbeli Savaşından sonra da Osmanlı hakimiyeti şehirde hüküm sürdü.

COĞRAFYASI

Erzincan il merkezinin toplam yüz ölçümü 1793 kilometre kare olup deniz seviyesinden yüksekliği 1185 metredir. Batıda Sivas, doğuda Erzurum, güneybatıda Elazığ, güneydoğuda Bingöl ve Malatya, kuzeyde ise Gümüşhane – Bayburt’a komşudur.

ERZİNCANIN İLÇELERİ

Üzümlü, Ilıç, Çayırlı, Tercan, Kemah, Otlukbeli, Kemaliye, Refahiye

İKLİM

Erzincan da karasal bir iklim hakimdir. Ilıman bir iklimi vardır. Yıllık sıcaklık ortalaması ise 10.6 derece civarıdır. Ocak ayı en soğuk geçen aydır. Şehir çevre şehirlerine nazaran daha uzun ve sıcak bir yaz mevsimi yaşamaktadır. Kışın doğusunda kalan bölgeden Sibirya kaynaklı hava kütlelerinin etkisinde kaldığı için soğuktur.

Erzincan Havalimanı Yakınındaki Havaalanları

Erzurum Havalimanı
Sivas Nuri Demirağ Havalimanı
Elazığ Havalimanı
Malatya Erhaç Havalimanı
Tokat Havalimanı

Kampanyada ve promosyonda olan İstanbul Erzincan uçak bileti web sitemizden bulunmaktadır.

Bir cevap yazın