Erzurum Havalimanı

By | 30 Nisan 2015
Erzurum Havalimanı

Erzurum Havalalanı

TESİS TARİHİ

Bu tesis 1947 senesinde şehrin merkezine sadece 8.5 kilometre uzaklıkta ve batı tarafında kurulmuştur. Terminal olarak kullanılan bina ile uçuşların organize edildiği kule bu tarihte hizmet vermeye başlamıştır. Erzurum Havalimanı’nda halen kullanımda olan pisti ve bütün tesis alt yapısını ise 1966 senesinde tamamlamıştır. Bir dönem Sivil – Askeri kategorisi ile hizmette olan tesis şehrin ilk ve tek havalimanıdır. Günümüzde hala kullanılan Terminal Binası, Apronu ve çeşitli destek amaçlı kullanılan binalar ile 2005 yılında tam kapasite ile çalışmaya başladı. Tesis 24 saat gece gündüz misafirlere hizmet vermeye devam etmektedir.

ERZURUM ŞEHRİ HAKKINDA

Erzurum şehri, Türkiye Cumhuriyeti`nin Karadeniz Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgesi sınırında olup bu ilin kuzey tarafında Artvin ve Rize, batısında Bayburt ve Erzincan Kuzeydoğusunda Ardahan ili bulunmaktadır. Şehrin doğu tarafında ise Ağrı ve Kars, güneyinde de Bingöl şehri ile Muş şehri vardır. Erzurum’un çok küçük bir kısmı ise Karadeniz Bölgesi sınırları içerisindedir. Kalan kısmın tamamı ise Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunur. Denizden 1961 metre yüksek olan Erzurum, Anadolu’da bu konuda tektir. Erzurum çok yüksek bir yaylanın güney batısındadır.

Erzurum`da kış turizmi de fazlasıyla gelişmiş olup şehrin en önemli turizm kaynağı ise Çifte Minareli Medrese ile merkeze üç kilometre uzaklıktaki Palandöken Dağıdır. Palandöken Tesisleri 2011 yılında Üniversite Oyunları`na da ev sahipliği yapmıştır.

ULAŞIM

Toplu Ulaşım işlerinin tamamı bu işi yapması amacıyla kurulup faaliyet gösteren müdürlük talimatları ile organize edilir. Uçak saatlerine göre yapılan mevcut düzenleme ise şehrin en önemli merkezlerinden olan İstasyon Meydanı üzerinde başlar ve şehrin temel merkezinden havaalanına gidene kadar devam eder. Bu hatta ve süreçte düzenli otobüs ve transfer seferleri düzenlenir.

İletişim Telefonu: +90 442 243 05 15
Havallimanı Taksi : +90 442 327 27 55

İç hatlar terminalinde gelen yolcuların karşılandığı salonlarda ise araç kiralama şirketleri de vardır.

Erzurum Havalimanına Yakın Havaalanları

Erzincan Havalimanı
Sivas Nuri Demirağ Havalimanı
Trabzon Havalimanı
Ağrı Havalimanı
Iğdır Havalimanı

Erzurum Havaalanı için İstanbul Erzurum uçak bileti bulmak isteyenler online uçak bileti arama sistemini hemen kullanabilirler.

Bir cevap yazın