Süleyman Demirel Havalimanı

By | 29 Nisan 2015
Süleyman Demirel Havalimanı

Süleyman Demirel Havalimanı

Havaalanı Tarihçesi

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı hizmete 1997 yılında başlamıştır. Keçiborlu ile beraber Dinar’ın da ilçe merkezi ve de Burdur il merkezinin tam ortasında yer alır. Tesis toplam 5400 metrekarelik iç hatların ve dış hatların ortak kullandığı tam tamına senelik 1.500000 yolcu kapasiteli terminal binası bulunmaktadır. Havalimanı bazı zamanlarda yoğun olarak farklı okullar tarafından pilotaj egitimi amacıyla da kullanılmaktadır. Yılın farklı dönemlerinde ise İran’dan çok yoğun charter seferleri düzenlemekte olup Kara Havacılık Okulu’nun Isparta’ya taşınması söz konudur.

Uluslararası alanda hava ulaşımı için can ile mal kaybı ve bunların emniyeti çok önem kazanmıştır. Bu yüzden yürürlüğe giren Sivil Havacılık Anlaşması çok spesifik kurallar içermektedir.

 

İç hatlar Check-in Salonu, Dış Hatlar Check-in salonu ortak kullanım olup bünyesinde bir adet büfe (sürekli 24 saat açık) ile bir cafe (Uçakların gidiş geliş saatlerinde göre açık) hizmetini sürdürmektedir.

SAYILARLA İÇ VE DIŞ HAT TERMİNALİ

Terminalin kapladığı alan : 3100 m2
Uçaklara binişlerde kullanılan köprü : Yok
Gelen yolcuların kullandığı bagaj konveyörü: 1 adet
Gelen ve giden Yolcular için pasaport kabini: 5 adet

Dış hatlar Check-in Salonu, İç Hatlar Check-in salonu ile ortak kullanılmaktadır.

ADI NEREDEN GELİYOR

Yapılan araştırmalara göre  adı Baris adından geliyor. Şehir merkezinde ve şehir merkezinin etrafında yapılan arkeolojik kazılarının da ışığı ile kent geçmişine kavuşmuştur. Ama herhangi bir kentsel yaşam ya da kalıntı ve tarihsel kanıtlara rastlanmamıştır. Isparta adının ilk çağdaki kök adı Saporta olarak bilinmektedir.

Yakınındaki Havaalanları
Denizli Çardak Havalimanı
Eskişehir Anadolu Havalimanı
Konya Havalimanı
Antalya Havalimanı

İstanbul Isparta uçak bileti indirimli! Kaçırmayın!

Bir cevap yazın