Atatürk Havalimanı

By | 01 Mayıs 2015
İstanbul Atatürk Havalimanı

İstanbul Atatürk Havalimanı

İstanbul Atatürk Havalimanı Tarihçesi

İstanbul`un ilk hava meydanı olan tesis 1912 senesinde askeri amaçla kullanılmak üzere Yeşilköy`de hizmete açıldı. 1944 senesinde ise Chicago`da imzalanan USHA’dan sonra, tesisin uluslararası tam donanımlı bir hava limanı olmasına karar verildi.  1953 senesinde tamamlanan çalışmalar sonucunda sivil hava taşımacılığının kullanımına sunuldu.

Hayati TABANLIOĞLU adlı bir mimar tarafından hazırlanan Yeşilköy Havalimanı projesi, THY Kargo Tesisleri, Hangar Tesisleri,  Teknik Blok ile Kontrol Kulesi, Elektrik Dağıtım Sistemi, Aydınlatma Sistemi, pistinin yenilenmesi, akaryakıt ikmal tesislerini kapsamaktadır.

Atatürk Havalimanı, Havaalanı işletmeciliği ve Hava trafik yönetimi alanında, genel olarak rekabet gücüne sahip ve bütün dünyada adından söz ettiren bir tesis olma amacındadır.

Şehir Tarihçesi

İstanbul`un geçmişi ve bilinen tarihi tam 300 bin sene öncesine kadar uzanmaktadır. Küçükçekmece gölüne yakın olan Yarımburgaz mağarasında ve çevrelerinde arkeologlar tarafından yapılan kazılarda insan kültürüne ait bir çok ize rastlanmıştır.  Bu günkü İstanbul`un temellerinin ise M.Ö. 7. yüzyılda atıldığı bilinmektedir. M.S. 4. Yüzyılda ise İmparator Constantin tarafından yeniden inşa edilip, başkent yapılmıştır. O günden sonra tam 6 asır boyunca Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde başkent olarak dünyaya nam salmıştır.  Hıristiyanlığın başkenti olan bu nadide şehir İmparator Constantis’den alınmıştır. Osmanlılar tarafından 1453 senesinde fethedildikten sonraysa Müslüman aleminin en önemli şehirlerinden birisi haline gelmiştir.

İstanbul Atatürk Havalimanı Yakınındaki Havalimanları
Sabiha Gökçen Havaalanı
Tekirdağ Çorlu Havaalanı

İndirimli fiyatlar ile İstanbul İzmir ve İstanbul Ankara uçak bileti web sitemiz üzerinden promosyonlu olarak satılmaktadır.

Bir cevap yazın