Sabiha Gökçen Havalimanı

Sabiha Gökçen Havalimanı

Sabiha Gökçen Havalimanı

Anadolunun kalkınması İstanbul’un Anadolu yakasından başlayacak.

Sabiha Gökçen Havalimanı tıpkı adını taşıdığı, Dünya’nın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen gibi Türkiye’ye yeni ufuklar açmaya hazırlanıyor. Ülkemize, ulaşım, dış ticaret, havacılık ve teknoloji gibi bir çok alanda hizmet verecek “İleri Teknoloji Endüstri Parkı” projesinin ilk adımı olan Havaalanı, bölgenin gelecekte bir teknoloji üssüne dönüşmesine öncülük edecek. Tıpkı yıllar önce Sabiha Gökçen’in Türk kadınlarına iş hayatının her alanında erkeklerle eşit roller üstlenmesine öncülük ettiği gibi.

Şirket Profili

8 Ocak 2001’den bu yana işletmesini yapmış olduğu Sabiha Gökçen Havaalanı’nı,Yıllık 47 Bin yolcudan 4 Milyon Yolcunun ağırlandığı bir “havaalanı markası” haline getiren HEAŞ,Yerhizmetleri, Akaryakıt, Terminal, Antrepo İşletmeciliğini Temmuz 2007’de yapılan bir ihale sonucunda 1 Mayıs 2008 tarihinden itibaren Limak-GMR-Malaysia Airports 3’lü konsorsiyumu tarafından kurulan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Yapım Yatırım ve İşletim A.Ş’ye devretmiş olup Sabiha Gökçen Havaalanı Meydan Otoritesi sıfatı ile faaliyetlerini sürdürmeye başlamıştır.

ULAŞIM

Adres:Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı
34912 Pendik
İstanbul/TÜRKİYE

Tel : + 90 216 585 50 00
Fax : + 90 216 585 51 14

İstanbul Anadolu yakası Pendik / Kurtköy’de, Kadıköy’e 40 km, Pendik’e 12 km, Taksim’e ise 50 km mesafededir. TEM otoyoluna olan 1.5 km bağlantısıyla ulaşım açısından da son derece rahat bir trafiğe sahiptir.Uçakların varış saatlerine bağlı olarak havalanımızdan Taksim ve Kozyatağı’na düzenli olarak HAVAŞ servisleri bulunmaktadır.Pendik Deniz Otobüsü İskelesi’ne 14 km uzaklıktadır.Pendik Tren İstasyonu’nun havaalanına mesafesi 14 km’dir. Haydarpaşa-Gebze yönü treni ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.Havaalanımıza hizmet veren belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Havaalanımızda hizmet veren taksileri kullanabilirsiniz.

BASIN BÜLTENİ

TÜRKİYE’NİN DÜNYAYA AÇILAN YENİ KAPISI: SABİHA GÖKÇEN ULUSLAR ARASI HAVAALANI

21. Yüzyılın ilk haftasında Türkiye yeni bir simgeye kavuştu. Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı stratejik konumu, fonksiyonel mimarisi, ulaşım olanakları ve kullanım alanlarıyla Türkiye’nin geleceğine bir köprü kuruyor. Teknolojinin son olanaklarına sahip modern donanımının yanı sıra ismiyle örtüşen zarif mimarisi de Sabiha Gökçen’i benzerlerinden farklı kılıyor. Metal ve grinin farklı tonları yoğun gün ışığı ve gök mavisiyle farklı bir anlam buluyor. Sabiha Gökçen, gökyüzünden inen konuklarını şefkatli bir ana gibi kucaklıyor. Sabiha Gökçen Havaalanı, tıpkı adını taşıdığı, Türkiye’nin ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen gibi Türkiye’ye yeni ufuklar açmaya hazırlanıyor. Ülkeye, ulaşım, dış ticaret, havacılık ve teknoloji gibi bir çok alanda hizmet verecek “İleri Teknoloji Endüstri Parkı” projesinin ilk adımı olan Havaalanı, bölgenin gelecekte bir teknoloji üssüne dönüşmesine öncülük edecek. Tıpkı yıllar önce Sabiha Gökçen’in Türk kadınlarını iş hayatının her alanında erkeklerle eşit roller üstlenmesine öncülük ettiği gibi.

Havalimanına Gelmeden Önce

İç hat bileti alırken gideceğiniz yere direk uçuş olup olmadığını sormayı unutmayın. Direk uçuş varken örneğin Ankara aktarmalı uçuşlarda Esenboğa Havalimanı’nda zaman kaybedebilirsiniz. Uçuş gününü ve saatini belirlerken uçak tipine göre yer ayırtmayı unutmayın. Varsa geniş gövdeli, rahat uçakları tercih edin. Uçacağınız havayolunu tercih ederken uçak filosu geniş olanları seçmeye özen gösterin. Eğer uçağınızda herhangi bir arıza veya gecikme meydana gelirse yerine kısa sürede başka bir uçak bulunabilir. Bazı havayolları dış hat uçuşlarında bazı avantajlar sunmaktadır. Eğer bunları takip ederseniz. istediğiniz yemeği önceden sipariş edebilir, ya da uçacağınız koltuğu biletinizi aldığınızda ayırtabilirsiniz. Uçuşa gelmeyecekseniz durumu en az 24 saat önceden bildirerek biletinizi erteletmeyi unutmayın. Aksi takdirde 6 saat önce yapılan ertelemelerde yüzde otuz ceza ödemek zorunda kalırsınız. Eğer bildirimde bulunmazsanız biletinizle ilgili tüm haklarınız yanar. İç hat uçuşlarında en az 30 dakika, dış hat uçuşlarında da en az bir saat önce havalimanında olmanız gerekir. Fakat son dönemlerde havayolu şirketleri gelmeyen yolcu olabileceğini hesaplayarak uçuş için fazla bilet sattığından verdiğimiz bu sürelere de güvenmeyip uçağınızın kalkış saatini havalimanında bekleyin.

HAVALİMANINA GELİRKEN

Havalimanına gelirken trafiği hesaba katmayı unutmayın. Havalimanına gelmek için kafanızda belirlediğiniz zaman opsiyonunu geniş tutun.

Biletinizi, pasaportunuzu yanınıza almayı unutmayın. Çantanızda ya da üzerinizde havalimanına ve uçağa sokulması yasak bir çok eşya olabileceğini hatırlayarak dikkatli olun. Her yolcunun yanına alabileceği eşyalar için ağırlık sınırlaması getirilmiştir. Bagajlarınızı buna göre hazırlamalısınız. Unutmayın ki fazla bagaj ücretleri hiç de ucuz değildir.

HAVALİMANINDA

Havalimanına gelir gelmez chek- in işlemlerinizi hemen yaptırın. Görevliler yolcu yerleştirmesini eğer uçak doluysa en önden yapmaya başlayacakları için, eğer daha önceden yer ayırtmadıysanız uçağın en istenmeyen bölgesi sayılan arka tarafından ancak yer bulabilirsiniz.

Büyük gövdeli ve çift koridorlu uçaklarda seyehat edecekseniz ve camdan dışarıyı seyretmek gibi bir niyetiniz yoksa orta sıranın koridor bölümlerini ve olabildiğince ön bölümlerini tercih edin ya da acil çıkış kapılarının olduğu sıradan yer isteyin . Bu bölümün koltuk aralıkları bir çok uçakta diğer sıralara göre daha geniştir. Bagajınız üzerinde adınızın ve adresinizin yazması eşyalarınızın kaybolması durumunda size avantaj sağlamaktadır. Bavulunuzda değerli eşya bırakmayınız. Ayrıca dayanıklı bagajlar seçin eşyanız birçok bavulun altında kalabilir.

Dış hat uçuşlarında bir an önce pasaport kontrolünden geçin.Uçağınızın rötar yapması halinde bildirilen sürenin kesinlikle doğru olduğuna inanmayın. Bu süre çok daha uzayabilir veya kısalabilir. Bu nedenle uçağınızı arındırılmış salona girmeden kontrol altında tutun.

Havalimanında bulunduğunuz süre içinde her kim olursa olsun size gideceğiniz yere götürmek için her hangi bir eşya verirse kesinlikle kabul etmeyin. Bavulunuzu kesinlikle yanınızdan ayırmayın, tuvalete girdiğinizde bile yanınıza almayı, varsa bir tanıdığınıza emanet etmeye dikkat edin. Çünkü sahipsiz bagajlar polis tarafından anında el konularak imha edilmektedir. Yurda sokulmasında gümrük uygulanan eşya ile yurtdışına çıkıyorsanız bunu mutlaka pasaportunuza işletmeyi unutmayın. Aksi takdirde dönüşünüzde gümrükte sıkıntı çekmek zorunda kalabilirsiniz.Uçağınız için yapılan anonsları ciddiye almamazlık yapmayınız, “anons etmediniz” veya “duymadım” mazeretlerinin geçerli olmadığını unutmayınız. El bagajınız büyükse uçağa ilk giren yolculardan biri olmaya çalışın dolu uçaklarda bagajınızı koyacak yer bulmakta zorluk çekebilirsiniz.

UÇAKTA

Uçağa binmeden önce cep telefonlarınızı mutlaka kapatın. Ayrıca kabinde taşınması ve kullanılması yasak olan elektronik cihazlar için konmuş yasaklardan haberdar olun ve kendi can güvenliğiniz için uyun. Uçak kalkış için hızlandığında ve tekerleklerin yerden ilk kesildiği anda bir şeyler okumak midenizi bulandırabilir bunun olmaması için uçak içinde görebileceğiniz en uzak noktaya veya camdan dışarı bakın. Kemerinizi kalkış anında sıkıca bağlayın. Daha sonra kemer ikaz ışıkları söndüğü durumlarda bile kemerinizi biraz gevşetmekle yetinin. Uçuş sırasında ayakkabılarınızı çıkartmayın bu durum hem çevrenizdeki diğer yolcuları rahatsız edecek hem de basınç farklılıklarından dolayı ayaklarınızın şişmesine neden olacaktır.Uçakta tuvalete gideceğiniz zamanı kabin memurlarının servislerine göre ayarlamaya çalışın. Aksi durumda tuvaletten dönüşte yerinize oturmak için kabin memurlarının koltuğunuzun olduğu bölüme kadar servis yapmasını beklemek zorunda kalabilirsiniz. Oturduğunuz yerden tuvaletin boş olup olmadığını birçok uçakta bulunan küçük bir ışık sayesinde görebilirsiniz Bu ışın olmadığı uçak tiplerinde tuvaletin açma kolunun yeşil veya kırmızı gözükmesi içeride birinin olup olmadığını konusunda size bilgi verecektir. Uzun uçuşlarda küçük egzersizler yapmayı ihmal etmeyin. Bu hareketler kan dolaşımını arttırarak rahatsız olmanızı önler. Kabin memurlarından uyumak için yastık veya battaniye isteyebilirsiniz.Uçak yolculuğunun dünyanın en güvenli ulaşım şekli olduğunu aklınızdan çıkarmayın Ayrıca inişe kısa bir süre kala gövdeden duyduğunuz inleme sesi iniş takım kapaklarının motorlarından gelen açılma sesidir. Bunun sonunda duyduğunuz küçük sarsıntı ve gürültü ise iniş takımlarının açılarak kilitlenmesinin hissedilmesidir.Uçağınız tekerlekleri piste değdiğinde pilotu alkışlamak sadece Türkiye’de görülen bir eylemdir. Bunu pilot çok iyi indiği için yolcuların teşekkürü olarak algılayabileceğimiz gibi uçuş iyi ki sona erdi şeklinde de algılanabilir.Uçağınız tamamen durmadan ayağa kalkmayın. Acele ederek zaman kazanamazsınız. Sonuçta uçağınız körükte olsa bile bagajınızı herkesle birlikte almanız, uçağın açığa park etmesi halinde ise tüm yolcuların otobüse binmesi beklenecektir.Bazı yurt dışı uçuşlarında inilecek ülke için form doldurulması gerekmektedir. Bu formlar kabin memurları tarafından uçuş sırasında dağıtılır, böyle bir form aldıysanız bunu uçuş sırasında doldurmanız daha kolay olacaktır.

ŞEHİR BİLGİLERİ

İstanbul, bir koluyla Asya’ya, diğeriyle Avrupa’ya uzanarak iki kıtayı da kucaklamaktadır. Şehrin ortasından geçen boğaz, Karadeniz’in, Marmara Denizi’nin ve Haliç’in sularına yön vermektedir. Sırasıyla Roma, Bizans ve Osmanlı’ya başkentlik yapan İstanbul, geçmiş mirasını gururla korurken ileriye, modern geleceğine bakmaktadır. İstanbul’daki çeşitlilik ziyaretçileri gerçekten hayran bırakmaktadır. Müzeler, kiliseler, saraylar, büyük camiler, tarihi yerler, pazar yerleri ve doğal güzellikler bitmez tükenmez gibidir. Boğazın kıyısında şöyle bir arkanıza yaslandığınızda, grupta kızaran renklerin karşı sahildeki evlerin pencerelerine yansımasını seyrederek, yüzyıllar öncesinde, insanların bu olağanüstü yeri neden seçtiklerini aniden anlar ve İstanbul’un dünyanın en ünlü şehirlerinden biri olduğunu hissedersiniz. Eşsiz tarihi ve kültürel geçmişi ve sayısız cazibesine ilave olarak modern oteller, restoranlar, gece kulüpleri, kabareler, tarihi çarşılar ve dükkanlar İstanbul’u toplantı konferans ve kongre için mükemmel bir mekan yapmaktadır.

Kültür ve Sanat

İstanbul uluslararası bir sanat ve kültür merkezidir. Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali dünyanın her tarafından gelen sanatçıların iştirakiyle, her yıl, Haziran ve Temmuz aylarında burada gerçekleşmektedir Gösterilerin çoğu Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılmaktadır.Klasik müzikten hoşlananlar bu tür müziği Cemal Reşit Rey Salonu’nda dinleyebilirler . Operalar, operetler, baleler, filmler, konserler, sergi ve konferanslar şehrin kültürel paletinde yer alırlar.

Alışveriş

Alışveriş için en iyi yer şehrin eski kısmındaki Kapalı Çarşı’dır. Labirent tarzı sokaklarda ve geçitlerde 4000’i aşkın dükkan bulunmaktadır. Kuyumcular Sokağı, Halıcılar Sokağı, Takkeciler Sokağı gibi isimler burada, önceleri, kendilerine özgü bölümlerde faaliyet gösteren farklı ticaret kollarını akla getirmektedir. Burası, hala, eski şehrin ticaret merkezi, her zevk ve keseye uygun bir şeyin bulunduğu halı, kilim, altın, mücevher ve deri ceket gibi malların satıldığı bir alış veriş yeridir.

Eminönü’ndeki Mısır Çarşısı veya Baharat Pazarı ziyaretçilerini mistik doğunun hayal alemine götürür. Tarçın, kimyon, safran, nane, kekik ve sayılabilecek diğer bir çok ot ve baharatın baştan çıkarıcı kokusu vardır.

Taksim – Nişantaşı – Şişli semtlerindeki seçkin dükkanlar pazar yerlerindeki kargaşanın tam tersini yansıtır. İstiklal, Cumhuriyet ve Rumeli Caddelerinde, Türkiye’nin yüksek kaliteli tekstillerinden üretilen şık modelleri satan dükkanlar zevkle ve rahatça gezilebilme imkanı sunar. Nefis mücevherler, zarif modelli çanta ve ayakkabılar da bulunmaktadır. Ataköy’deki Galeria ve Etiler’deki Akmerkez İstanbul’daki en şık mağazaların şubelerini barındırmaktadır. Asya tarafındaki Bağdat Caddesi cafeleri ve şık mağazaları ile en canlı mekanlardan biridir. Yine Asya yakasının Altunizade semtinde ki Capitol çarşı merkezinde benzer mallar sunulmaktadır.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Yakınındaki Havalimanları
Atatürk Havalimanı
Tekirdağ Çorlu Havalimanı

Bunu  biliyor muydunuz? : istanbul ankara ve istanbul antalya uçak bileti web sitemizde kampanyalı olarak satılmaktadır.

This entry was posted in İstanbul and tagged , , . Bookmark the permalink.