İzmir Adnan Menderes Havalimanı

By | 28 Nisan 2015
İzmir Adnan Menderes Havalimanı

İzmir Adnan Menderes Havalimanı

İzmir Havalimanı açılmadan önce bölgede gerek sivil ve gerekse askeri uçaklar için Çiğli Askeri Havaalanı hizmet vermekteydi.

1980 ` li senelerde ülke turizminin büyümesi yüzünden bölgede yeni ve sivil bir havalimanı yapılması ihtiyaç haline geldi. Bu ihtiyaç 17 Kasım 1987 tarihinde karşılığını buldu ve Adnan Menderes Havalimanı misafir ağırlamaya başladı. O dönemin koşullarına uygun olarak inşa edilen bu havalimanı özel sektöre ait uçaklar da devreye girince yetmemeye başladı. Bu yüzden yeni bir dış hatlar terminali ve ilave apron yapımına başlandı ve tamamlandı.

Sitemizin istatistikler bölümünden de anlaşılacağı gibi her geçen yıl artış gösteren havayolu şirketleri ve uçak sayısı ile beraber sıkıntılar da  artmaktadır. Hava yolu trafiğine bağlı olarak ortaya çıkan ya da çıkabilecek bütün sıkıntıları giderebilmek sektör firmalarının daha iyi hizmet verme amaçlı çalışmalarını da hızlandırmıştır.

İç Hatlar Terminali

17 Kasım 2011 tarihinde yapılan ihale sonucunda tesis ile TAV Ege Terminal Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. arasında imzalanan İzmir Adnan Menderes Havalimanı sözleşmesine göre mevcut Dış ve iç hatlar rerminali ile CIP  kiralanma modeliyle kiralanmıştır. İç hat uçuşları ise 02.01.2012 tarihinden itibaren dış hatlar terminalinden yapılmaya başlanmıştır.

Dış Hatlar Terminali

DHMI tarafından gerçekleştirilen ihale sonucunda Yap-İşlet-Devret modeli ile TAV Konsorsiyumu tarafından inşaatı tamamlanan dış hatlar terminali 09.09.2006 tarihinde hizmete girmiştir. Dış Hatlar Terminal binasının oturma alanı 31.864 m², terminal binası toplam alanı ise 107.691 m² ‘dir.  Yılda 5 milyon yolcu kapasitesine sahiptir.  25 adet yürüyen merdiven bulunmaktadır.  Ayrıca 8 adet yürüyen yol (bant) ile Tren İstasyonu ve İç hatlar Terminaline bağlantı vardır. Terminal binasına ait otopark 69.168 m² olup 2237 araç kapasitelidir. Terminal binası; 66 adet check-in kontuarı, 34 adet pasaport kontrol kabini, 4 adet gümrük muayene bankosu, 9 adet yolcu köprüsü, 55 adet otomatik kapı, 8 adet hizmet, 1 adet sedye, 3 adet bagaj ve 26 adet yolcu asansörü, 36 adet özürlü tuvaleti, 16 adet çocuk bakım odası ve 2 adet giden, 8 adet gelen olmak üzere toplam 10 adet bagaj konveyörü ile techiz edilmiştir. Dış hatlar terminal binası içerisinde gidiş – geliş salonları ile beraber CIP ve VIP salonu,  içerisinde internet hizmetinin de verildiği çeşitli büyüklüklerde kafetaryalar, farklı kültürlere ve damak tatlarına uygun restaurantlar, gümrük alınmadan uygun fiyatlı her türlü şeyin alınabileceği satış mekanları (free shop), hediyelik eşya dükkanları, PTT, banka, turizm danışma hizmetleri, rent a car ofisleri ve havayolu şirketlerine ait bürolar bulunmaktadır.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı Yakınındaki Havaalanları

Muğla Dalaman Havalimanı
Muğla Milas Bodrum Havalimanı
Denizli Çardak Havalimanı
Balıkesir Havalimanı
Çanakkale Havalimanı

Bu istikamete çok uygun fiyatlı, ucuz istanbul izmir uçak bileti bulmak istiyorsanız online bilet sistemimizi kullanabilirsiniz!

2 thoughts on “İzmir Adnan Menderes Havalimanı

  1. Metin Korcan

    Merhaba, 8 kişilik bir grubuz. İzmir’de bizi 21 Mayıs tarihinde havalimanından 11:00’de alıp Kuşadası’na bırakacak aynı gün içerisinde de Selçuk ve Efes’e götürecek bir araca ihtiyacımız var. Acentanız bu hizmeti veriyor mu?

    1. admin Post author

      Metin Bey, bu konuda size yardımcı olabiliriz. Bizi lütfen 0212-659-12-02 numaralı telefondan arayın. Bazı detaylara ihtiyacımız var. Teşekkürler.

Bir cevap yazın