Kars Havalimanı

By | 29 Nisan 2015
Kars Havalimanı

Kars Havalimanı

Kars Havalimanı Hakkında

Kars Havaalanı sivil Hava ulaşımına 1988 yılında açılmış olup, Şehre 6 Km. uzaklıkta güney konumunda kurulmuştur.  Havaalanına ulaşım taksi servisler ve minibüs işletmeciliği ile sağlamaktadır. İç hat seferlerinin yanı sıra 1993 yılında tarifesiz dış hat uçuşlarına da açılan Kars Havaalanına 1995 yılında halen daha kullanmakta olduğumuz 2800 m2 alana sahip terminal binası yapılmıştır.Ayrıca 2009 yılı Temmuz ayı içinde 38000 m2 kapalı alana sahip Yeni Terminal Binasının ihalesi yapılmış olup, 2010 yılı Nisan ayında Yeni Terminal Binasının İnşasına başlanılmıştır. Terminal Binasının inşasına devam edilmektedir.

TERMİNAL BİNASI

1995 yılında yapımı tamamlanarak hizmete açılan Terminal Binası 3201 m2 kapalı alana sahip olup tek katlı bir yapıdır.  Türk Cumhuriyetlerine çok yakındır.  Terminal binası içinde pasaport ve gümrük işlemleri için gerekli mekan ve kontuar yerleri ayrılmıştır.

İÇ HAT TERMİNALİ

TERMİNAL BİNASI

Kullanımı İç Hat ve Tarifesiz Dış Hat
Alanı( m2) 3200 m2
Kat Sayısı 1
Yapısı Betonarme

TERMİNAL BİNASINDA BULUNAN BÖLÜMLER

BÖLÜM ADI ADET

Gelen Yolcu Salonu 1
Giden yolcu Salonu 1
Arınmış Salon 1
VIP Salonu 1
CIP Salonu 1
İdari Bürolar 14
Havayolu Taşıyıcıları Büroları 5
Cafe 1
Büfe 2
Sağlık Odası 2
Mescit 2
Pasaport Bankosu 4
Yolcu Kontuarı 5
Danışma Bürosu 1
WC 3
Bebek Bakım Odası 1

DIŞ HAT TERMİNALİ

Dış Hatlar terminali bu havalimanı içerisinde bulunmamasına rağmen mevcut terminal binası gerektiği zaman dış hat yolcularına da hizmet verebilecek şekilde yapılmıştır. Terminal binası içinde gümrük ve pasaport işlemleri için gerekli mekan ve kontuar yerleri ayrılmıştır.

ŞEHİR REHBERİ

KARS TARİHÇESİ

Kars, Türkiye`nin kuzeydoğusunda yer alan aynı adlı şehrin merkez ilçesidir. Kars şehri, Doğu Anadolu Bölgesi`nin çok az kuzeydoğusunda yer almaktadır. Kars ilinin onlarca ilçesi ve 10 belediyesi bulunmaktadır. Aynı zamanda 384 köyü vardır. Yüz ölçümü ise 9.452 km²`dir. Nüfusu ise 312.215’dir. Ermenistan’a komşu olan merkez ilçeye bağlı olan, yirmi iki mahalle ve yetmiş iki köy bulunmaktadır. Rakımı bakımından Türkiye`nin en yüksek şehir merkezlerinden birisidir. Köyleri ile birlikte nüfusu yüz bini aşan nadir güneydoğu şehirlerinden birisidir. Kars, Kültür ve Turizm Bakanlığı`nın 2023 yılı için Turizm Stratejisi Eylem Planı kapsamına alınan 15 şehir merkezinden birisidir. Bu projenin hedefi il merkezini de Kültür Turizmine açmaktır.

Coğrafya

Kars merkez ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi`nin, Erzurum – Kars Bölümü`nde yer alır. Kuzeyinde; Susuz, Arpaçay ve Akyaka`yla,doğusunda; Ermenistan`la, güneyinde; Digor ve Kağızman`la, batısında ise Selim ve Erzurum sınırlarıyla çevrilidir. Merkez ilçe yedi ilçe içinde sadece Sarıkamış ile komşu değildir.

Kars Havalimanı Yakınındaki Havaalanları

Iğdır Havalimanı
Erzurum Havaalanı
Van Ferit Melen Havaalanı

Kars istikametine İstanbul Kars uçak bileti bulmak için bilet sistemimizi kullanabilirsiniz!

Bir cevap yazın