Konya Havalimanı

By | 29 Nisan 2015

konya havalimanı uçak bileti

Konya Havalimanı Hakkında

2000 yılında iç-hatlar hizmete girmiştir. 2001 yılında ise dış-hatlar yolcu trafiğine açılmıştır. Havaalanının yılık uçak kapasitesi ise 17.520’dir. Açık ve kapalı toplam alanı ise 196.000 m²’dir. Terminal binası, İç Hat ve Dış Hat olarak ortak kullanılmakta, giden yolcu zemin kattan, gelen yolcu bodrum kattan çıkış yapmaktadır. Zemin katta, ortak salon, iç hat yolcu çıkış salonu, dış hat yolcu çıkış salonu ve VIP salonu; Bodrum katta, bagaj alım salonu ve idari bürolar bulunmaktadır, gümrük ve pasaport işlemleri 24 saat yapılmaktadır. Havaalanı açıldığı zamandan günümüze kadar Mali ve İdari yönden Esenboğa Havalimanı Başmüdürlüğü’ne bağlıydı.

İÇ VE DIŞ HATLAR

Havaalanına ait olan terminal binası 29 Ekim 2000 tarihinde açılmıştır. İç Hat ve Dış Hat olarak aynı pist ortak kullanılmaktadır.

SAYILARLA KONYA HAVALİMANI İÇ-DIŞ HATLAR TERMİNALİ

Terminalin Toplam Alanı : 5348 m2
Gelen Yolcu Bagaj Konveyörü : 2
Gidiş Katı Bagaj Konveyörü : 1 adet
Check-in Banko Sayısı : 5 adet
Asansör Sayısı : 1 adet (İnsan ve Yük için)
Yürüyen Merdiven : 1 adet
X-Ray Cihazı : 3 adet
Metal Kapı Dedektörü : 4 adet

İÇ-DIŞ HATLAR TERMİNALİ TİCARİ MAHAL BİLGİLERİ

1 adet banka ATM`si
2 adet araç kiralama şirketi
1 adet cafe

KONYA ŞEHİR TARİHÇESİ

İnsanlık tarihinin ilk yerleşim yerlerindendir. 12. yüzyıldan başlayıp 13. yüzyıla kadar Selçuklu Türkleri’ne başkentlik yapan Konya günden güne gelişen ekonomisiyle göz kamaştırmaktadır. Mimari eserleri ünlüdür. Nüfusu, 2010 Yılı verilerine göre 2.013.845 kişi ve İl merkezi nüfusu 1.037.023 kişidir. Yüzölçümü ise 37.267 kilometredir. Kısaca Türkiye`nin en büyük yüz ölçümüne sahip olan şehridir. Kuzeyinden Ankara, batısından Afyonkarahisar, Isparta, Eskişehir güneyinden ise Mersin, Antalya, Karaman doğusunda ise Aksaray ve Niğde illeri bulunmaktadır.

Konya son yıllarda öğrenci kenti kimliğiyle de öne çıkmaya başlamıştır. Selçuk Üniversitesi, Mevlana Üniversitesi, Karatay Üniversitesi ve Konya Üniversitesi olmak üzere dört üniversite 90.000 öğrencisiyle eğitim hizmetlerini sürdürmektedir. Konya tarih boyunca belli başlı yollar üzerinde yer almıştır. Tarihi İpek Yolu`nun en önemli ticaret ve konaklama merkezlerinden birisi olmuştur. Günümüzde de ulaşımda önemli bir kavşak noktası halindedir. Konya’nın diğer şehirlerle karayolunun yanında demir yolu bağlantısı da bulunmaktadır. Demiryolu ulaşımında devam eden en önemli çalışma, Konya-Ankara arası hızlı tren projesidir. Bu projenin tamamlanmasıyla Konya-Ankara arası ulaşım süresi 1 saat 15 dakikaya inecektir. Hava yolu ulaşımında da hızla gelişen bir havaalanına sahiptir.

Konya Havalimanı Yakınındaki Havaalanları

Nevşehir Kapadokya Havalimanı
Adana Havalimanı
Antalya Havalimanı
Eskişehir Anadolu Havalimanı
Ankara Esenboğa Havalimanı

Bu istikamete İstanbul Konya uçak bileti bulmak için bilet sistemimizi kullanabilirsiniz!

Bir cevap yazın