Mardin Havalimanı

By | 29 Nisan 2015
Mardin Havalimanı

Mardin Havalimanı

Mardin Havalimanı Tarihçesi

Tarihi kentin dünyaya açılan penceresi konumu ile büyük önem taşıyan Mardin Havaalanı, 1999`dan beri hizmet veriyor. O yıllarda sadece haftanın bir günü Mardin Ankara tarifeli seferler yapılırken, bugün Mardin-lstanbul, Mardin-Ankara; Mardin-lzmir seferleriyle yüzde 100`e yakın doluluk yaşanıyor. Günün şartlarına uygun cihazlarla donatılan Mardin Havaalanı`nda önce apron genişletildi. Ardından da teknik blok yapılıp kule yenileniyor.Terminal binası da genişletilecek olan havaalanı için gerekli çalışmalar hala devam etmektedir. Pisti de daha büyük uçakların kalkıp inmesi için uzatılacaktır. Bu yapıldığı zaman daha büyük Boeing uçakların inmesine imkân sağlanmış olunacak.

ŞEHİR REHBERİ

Mardin İsminin Kaynağı

Mardin adının nereden geldiği hakkında pek çok rivayet vardır;  J. A. Dupre ile J.Von Hammer, Marde kelimesinin çok savaşçı bir kavim olan Mardelerle alakalı olduğunu söylerler. Mardelerin kökleri İran Hükümdarlarından Arşedir’e kadar uzanır. Yani Persler ile akrabalardır. M.S 226-241 yıllarında bu bölgeye yerleştikleri bilinmektedir. Şehir ile kavim adları arasındaki bu benzerlik, Mazıdağı yöresine yerleşen Yezidilerin Şeytana tapmaları yüzünden kötü bir nam salmıştır. Eski bir İran geleneğinin devamı olarak kötülüğe ibadet eden Marde Merin bu bölgede konuşlanmıştır.

Bir çok kaynak Mardin”in gerçek adı”Merdin” der.  Zira halkın çoğu da bugün bile şehirlerini böyle ifade etmektedir. Anlamı ise “kaleler” dir. Kente bu ismin verilmesinin temel sebebi ise yakınlarında onlarca kalenin bulunmasıdır.

Mardin Havalimanı Yakınındaki Havaalanları

Elazığ havalimanı
Malatya Erhaç Havalimanı
Kahramanmaraş Havalimanı
Gaziantep Havalimanı
Batman Havalimanı

Bu güzergaha İstanbul Mardin uçak bileti bulmak için online bilet sistemimizi kullanabilirsiniz!

Bir cevap yazın