Trabzon Havalimanı

By | 28 Nisan 2015
Trabzon Havaalanı

Trabzon Havaalanı

Trabzon Havalimanı ilk olarak 1957 senesinde Hava Meydanı olarak açılmıştır.  29.11.1995 tarihinde ise Havalimanı statüsüne kavuşmuştur. Havalimanı her türlü uçağın iniş ve kalkışına müsaittir. Havalimanı 102X340m ebatlarında bir aprona sahiptir. Aynı zamanda 7 adet Büyük gövdeli uçak park kapasitesi vardır. Geçici hudut kapısı da olan bu havalimanı tarifeli ve tarifesiz, iç ve dış hat uçuşlarına açıktır.

İÇ HAT TERMİNALİ

Havalimanımızda 14035 m2 alan üzerine yeni inşa edilmiş olan İç Hatlar Terminal Binası 22.11.2008 tarihinde hizmete açılmış olup, 2.000.000 yolcu/yıl kapasitelidir. İç Hatlar Terminalinde 18 adedi bagajlı ve 10 adedi de bagajsız olmak üzere toplam 28 adet check-in kontuarı, CIP Salonu, DHMİ Sağlık Merkezi, Emanet Eşya, 2 Cafe Bar, Lokanta, 10 rent-a car ofisi, 12 adet satış standı mevcut olup, Banka ve PTT mahalleri henüz boş bulunmaktadır. Depolar ve yedek hacimler planlanmıştır. Ayrıca İç Hatlar Terminali ile aynı zamanda hizmete açılan otopark 385 araç kapasitelidir.

DIŞ HAT TERMİNALİ

Havalimanımızda 9710 m2 alan üzerine yapılmış olan Dış Hatlar Terminal binası 1998 tarihinde hizmete açılmış olup, 1.500.000 yolcu/yıl kapasitelidir.Dış Hatlar Terminalinde 10 adet check-in kontuarı ile danışma ofisi ve mescit mevcuttur. Dış hatlar arınmış salonda Bar ve 1 Duty Free mağazası hizmet vermektedir. Dış hatlar geliş salonunda 1 Duty Free mağazası, Hudut Sağlık Merkezi, Defterdarlık Büro, Turizm Danışma ve DHMİ Sağlık Merkezi hizmet vermektedir.

Online sistemimizden istanbul trabzon uçak bileti almak için yukarıdaki bilet arama motorunu kullanabilirsiniz!

ŞEHİR REHBERİ

Orta Asya’dan gelen Türk kavimlerince kurulduğu yönünde onlarca görüş bulunmaktadır. Ksenephon`un Anabasis adlı eserinde “Trapezus” olarak anılan şehir daha sonra Trabzon adını almıştır.  Asya ile Avrupa’nın İpek yolu üzerinde yer alan ve bu yolun en önemli irtibat noktasında birisi olan Trabzon, bu özelliğinden dolayı uygarlık tarihi boyunca birçok ulusa ev sahipliği yapmıştır. İlk çağlardan beri insanoğluna hizmet veren Trabzon öykülerle, türkülerle donanmış çok zengin bir yöresel ve kültürel mirasa da sahiptir. Bu tarihsel süreçte kent; Persler, Miletler, Romalılar, Komnenos`lar ve Bizanslılarîn egemenliği altında yönetilmiştir.  13.yüzyılın başlarında kurulan ve 250 yılı aşkın bir süre kentte hüküm süren Trabzon Komnenos Prensliği ise 26 Ekim 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet` in Trabzon`u fethiyle sona ermiştir.  Müzeler, manastırlar, camiler, türbeler, hanlar, hamamlar, bedesten ve kenti çevreleyen surlar, sivil mimari örnekleri ve çarşılar kentin tarihi dokusuna bir nakış gibi işlenmiştir. Batı dünyasının “muhteşem” diye adlandırdığı meşhur Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman`ın doğup büyüdüğü şehirdir. Trabzon’da Roma, Bizans ve Osmanlı döneminden günümüze miras kalan onlarca tarihsel anıt vardır. Tarihi ve kültürel zenginliğin yanı sıra gölleri, akarsuları, dağları, yaylaları bu kenti dünya üzerinde bir çok kentten ayıran kısaca ayrıcalıklı yapan doğal güzelliklerdir.

Doğal konumu ve sunduğu bir çok farklı imkanlar ile her mevsim gezilip görülmeye değer olan Trabzon; tarihi eserleriyle, yeşilin her tonunu ve sergileyen bitki örtüsü ile çok kıymetli bir hazine gibidir. Fındık, tütün ve çay yöre ekonomisine çok ciddi katkı vermektedir. Adına şiirler yazılmış olan hamsinin kent mutfağında çok özel bir yeri vardır. Dillere destan Trabzon tereyağı ile peyniri ve mısır unu karışımı ile yapılan kuymak yöre mutfağındaki özgün yerini hala korumaktadır. Trabzon` da, 1990`lı yılların başlarında yabancı  sermayeye ait ticari şirket adedi 4 iken, 1995 yılında bu sayı 500`leri aşmıştır.  Ticaret merkezi olarak Kafkasya, Orta Asya ve batı arasında çok önemli bir köprü görevi gören Trabzon, Ortadoğu ve Bağımsız Devletler Topluluğu için gelişen ekonomisi sayesinde ticarette çok önemli bir rol oynamaktadır. Üniversitesi, çok modern bir limanı, uluslararası hava limanı, serbest bölgesi ve Sümele Manastırı sayesinde turizm potansiyeli ile aydın ve başarılı bir çizgidedir.

Trabzon Havalimanı Yakınındaki Havaalanları

Sinop Havalimanı
Erzincan Havalimanı
Erzurum Havalimanı
Sivas Nuri Demirağ Havalimanı
Samsun çarşamba Havaalanı

Web sitemiz İstanbul Trabzon uçak bileti için kampanyalı satışları anında duyurmaktadır.

Trabzon Havalimanı

Trabzon Havalimanı

 

Bir cevap yazın