Uşak Havalimanı

By | 28 Nisan 2015
Uşak Havalimanı

Uşak Havalimanı

Uşak Havalimanı Hakkında

Ülkemizin en önemli kavşak noktalarından olan Uşak günden güne gelişen ekonomik ve sosyal yapı ile ege de bir eğitim kültür merkezi olma yolundadır. Şehrin Merkezine sadece 7 kilometre uzaklıkta olan bu liman doğu ile batı arası bir konumdadır. Uşak Havalimanı, deniz seviyesinden 2865 feet (874 m) yüksekliktedir. Yaz ve Kış mevsimleri ayrı ayrı belirli uçuş tarifeleri düzenlenir ve bu tarifeye göre hizmet verir. 2006 senesinde ise sivil kullanıma girerek hava ulaşımında hizmet vermeye başlamıştır.

DHMİ Hakkında

Türkiye Havalimanlarının işletilmesi ile Türkiye Hava sahasındaki hava trafiğinin düzenlenmesi ve kontrolü görevi, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünce yerine getirilmektedir. Sivil Havacılık sektörünün altyapısını oluşturan bu tesis ve donanımıyla, 1933 yılından günümüze kadar değişik isimler almıştır.  233 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile de Ana Statüsü çerçevesinde 1984 yılından faaliyete geçmiştir.

Kuruluş Temel Statüsü ve yönetimce belirlenip uygulanan amaçlar ve faaliyetler konuları;

Sivil havacılık sektörü tarafından yapılan hava taşımacılığı kalitenin artması sayesinde modern havacılık düzeyine çıkmış dünya üzerindeki büyük firmaları kalite anlamında yakalamıştır.

Uluslararası Havalimanları Konseyi başta olmak üzere bir çok  uluslararası kuruluşun da üyesi olduğu oluşuma Türk havayolu Firmaları da üye oluştur. Yolcu trafiğinde, son yıllarda çok önemsenecek artış olmuştur. Özellikle, Uluslararası havalimanlarımızın dış hat uçak ve yolcu trafikleri önemli artışlar gerçekleştirmiştir, İstanbul Atatürk Havalimanı ile Antalya Havalimanı, bu grafiğin yükselmesine en büyük katkı veren iki havalimanımızdır.

İÇ HAT TERMİNALİ

Uşak Havalimanında tek terminal binası bulunuyor olup hem iç hat hem de dış hat seferlerde ortak kullanılmaktadır.Terminal binasının yüzölçümü 1740 m2`dir.

DIŞ HAT TERMİNALİ

Havalimanımızda bulunan mevcut terminal binası hem iç hat hem de dış hat seferlerde ortak kullanılmaktadır.

ŞEHİR REHBERİ

UŞAK ADINI ALIŞI

Uşak yöresi tarihin bilinen ilk dönemlerinden itibaren kurulu olan bir yerleşim bölgesidir. Kentin insanoğlu tarafından bilinen en eski adı Temenothytia’dır. Kent adını Heraklilerin lideri olan Aristomakhos’un büyük oğlu Temenos’dan almıştır. Temenos, Roma İmparatorluğu dönemindeki sikkelern üstünde de bulunan Temenos Oikistes ya da Ktistes yazıtları olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Uşak`ın eski adı Uşşak`tır. Uşşak kelimesi iki anlama gelmektedir. Bunlardan birisi Aşıklar Diyarı anlamıdır. Evliya Çelebi^de  Seyahatname`sinde şehre “Aşıklar Diyarı” demiştir. Ayrıca Evliya çelebi “Anadolu`daki tarihi yer adları” kitabında Uşak isminin “Obsekion” kentinin isminden türediğini yazmıştır.

Web sitemiz üzerinden İstanbul Uşak uçak bileti  çok uygun fiyatlarla temin edilebilir.

Uşak Havalimanı!na yakın olan havaalanları

İzmir Adnan Menderes Havalimanı
Eskişehir Anadolu Havalimanı
Balıkesir Havalimanı
Denizli Çardak Havalimanı
Isparta Süleyman Demirel Havalimanı
Konya Havalimanı

Bir cevap yazın